Mikortól mozog a baba, és mit jelent, ha nem mozog? A szülésznő válaszol

Milyen érzés a baba mozgása, hol lehet érezni, és mit jelent, ha nem nem mozog? A szülésznő elmondja, mire figyelj.

Hogy pontosan mikortól mozog a baba, és mire kell figyelni a baba mozgásával kapcsolatban, arra Ratkó Tünde szülésznő válaszol a ratkotunde.hu-nak

Mikortól mozog a magzat?

Fontos tisztázni, hogy minden kismama más, hiszen emberek vagyunk, nem gépek. Ez azt jelenti, hogy bár beszélhetünk más kismamákkal arról, kinek mikor mozdult meg a csemetéje, ez nem jelent biztos fogódzót.

A mozgás az emberi lét alapeleme. Ennek megfelelően a magzat már a 8.-10. hét környékén is mozog, forgolódik és nyújtózkodik. Ekkor még azonban annyira kicsi, hogy az anya ezt a mozgást nem érzékeli. Az érzést ugyanis tompítja a magzatvíz, hiszen a folyadék elnyeli a mozgás keltette energiát. Ez egy nagyon hasznos tulajdonság, hiszen védi a magzatot a fizikai behatásoktól, emellett azonban bizony a baba mozgásának érzékelését is kitolja.

Olyan sokat azért nem kell várni, hiszen a 18.-20- hét környékén jellemzően már minden magzat megmozdul. Ez történhet kicsit előbb, és kicsit később is, vagyis emiatt nem kell aggódni, amíg a kezelőorvos nem teszi.

Amellett, hogy a mozgás egy alapvető dolog, a magzat „kommunikációjának” is tekintik a szakemberek. Ezt a kismamák is gyorsan kitapasztalják. A baba mozgással reagál arra, ha éhesek vagyunk, ha szomjazunk, ha sétálunk, megijedünk, vagy örülünk.

Mit lehet érezni, amikor mozog a baba?

Ahogyan azt már mondtuk, minden kismama más, tehát az is eltérő, hogy hogyan érzékelik az első mozgásokat. A romantikus, lányregényes rész, amikor valaki pillangószárny mozgását érzi a pocakjában. Ilyen is van, de sokaknak ez olyan érzés, mintha amit a gázok keltenek, vagy éppen határozott mozdulatot éreznek meg elsőnek.

A legtöbb kismama az idő közeledtével tudatosan figyel arra, vajon mikor mozdul meg a kicsi, és mivel annyira koncentrálnak, nem feltétlenül tudják, hogy valóban azt érzik-e, vagy nem. Izgulni nem kell, amikor eljön az ideje, akkor a mozgást határozottan érezni fogja a kismama, és el is tudja különíteni minden más, hasonló érzéstől.

Mit jelent, ha nem mozog a baba?

A magzat mozgása nem folyamatos, mint ahogyan mi sem megyünk egyfolytában. Néha alszik, néha aktívabb, vagyis a mozgás intenzitása is változik. Amikor a baba alszik, vagy egyszerűen lustálkodik, akkor értelem szerűen kevesebbet mozog, míg amikor aktív, akkor akár olyan érzése is lehet a kismamának, mintha „buli lenne a pocakban”.

A félelmet az váltja ki, amikor a kismama úgy érzi, nem mozog eleget a magzat. De mi az elég? Ratkó Tünde a ratkotunde.hu-nak elárulta, hogy egy megnyugtató folyamat lehet a mozgás számlálása. Ezt naponta kétszer érdemes elvégezni. Ilyenkor bal oldalon fekve, vagy kényelmesen, egy fotelba ülve, nyugalomban kell lenni, és evés után 20 perccel, 1 óráig lehet számolni a mozgásokat. Akármilyen apró mozgás számít, és 10-szer kell mozdulnia a kicsinek. A kell azonban erősen idézőjeles szó, hiszen ha épp lustálkodik, vagy alszik a kicsi, akkor ez a szám lehet alacsonyabb is.

Ha nagyon keveselljük a mozgást, akkor próbáljuk felébreszteni a kicsit, ha még ekkor sem vagyunk elégedettek, akkor beszéljünk az orvossal, szülésznővel. Akkor is mindenképpen értesítsük a szakembert, ha a baba 1 órán belül nem mozog, hiszen ez sajnos komoly gondot is jelezhet.

A mozgásra és a baba egészségére is jó hatással van a megfelelő vitamin, ásványi anyag és nyomelem ellátottság. Ezt természetesen az anya szervezete biztosítja, számára pedig a kiegyensúlyozott étkezés és a rendszeres mozgás adja meg a kellő mennyiséget. Rohanó világunkban azonban a szakemberek jelentős része javasolja várandós készítmény szedését, melyek közül azonban mindenképpen olyat érdemes keresni, melyben szerves kötésben vannak jelen a vegyületek, hiszen ezek felszívódása akár 80%-kal is jobb lehet!

Babanet, 2024. április 21.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?