Influenza a terhesség alatt

Az influenza a várandós kismamákat sem kerüli el, de van rá mód, hogy csökkentsék a kialakulásának kockázatát. Hogyan csökkenthető az influenza kialakulásának kockázata? Milyen tünetei vannak az influenzának a terhesség alatt?

A legtöbb várandós nő, aki elkapja az influenzát, rendesen felépül, és babája egészségesen születik. Azonban ha várandós vagy, nagyobb a kockázata annak, hogy elkapod az influenzát, és az influenza szövődményeket okozhat. A korai kezelés kulcsfontosságú, ezért ha úgy gondolod, hogy a terhesség alatt influenzás vagy, fordulj orvoshoz!

Veszélyes az influenza a terhesség alatt?

Lehet. Sok leendő anyának, aki megbetegszik, nincsenek szövődményei. De statisztikailag nagyobb valószínűséggel alakul ki súlyos influenzás megbetegedés, ha várandós vagy.

Miért? A terhesség alatt a szervezet természetes módon csökkenti a betegségekkel szembeni védekező képességét, hogy az immunrendszer ne tekintse fenyegetésnek a babát. A szíved és a tüdőd is keményebben dolgozik, hogy mindkettőtöket vérrel és oxigénnel lássa el. Ráadásul a tüdődnek kisebb térben kell működnie a növekvő baba nyomása miatt. Mindez stresszt jelent a szervezeted számára, ami általánosságban véve sebezhetőbbé tesz téged a vírusokkal és betegségekkel szemben – és ebbe beletartozik az influenza is.

Ha várandósan kapod el az influenzát, megnő az esélye a súlyos szövődmények kialakulásának, amelyek kórházi kezelést igényelhetnek – és még nagyobb az esélye, ha valamilyen alapbetegségben szenvedsz. A legnagyobb gondot a tüdőgyulladás, egy potenciálisan életveszélyes tüdőfertőzés jelenti. A gyermeked esetében nagyobb a kockázata annak, hogy koraszülöttként jön a világra, és annak, hogy alacsony súllyal születik.

Az influenza tünetei a terhesség alatt

Ha a terhesség alatt elkapod az influenzát, valószínűleg ugyanazok a tünetek jelentkeznek, mint azoknál a nőknél, akik nem várandósak.

Az influenza tünetei általában hirtelen jelentkeznek, amelyek közé tartozik a láz, a fájdalom, a fáradtság és a fejfájás, valamint az orrfolyás vagy orrdugulás, a torokfájás, a köhögés és a hidegrázás. Hányni kezdhetsz vagy hasmenésed is lehet. Ha a fenti tünetek bármelyike jelentkezik, hívd fel az orvosodat, hogy eldönthesse, szükség van-e influenzatesztre a megerősítéshez, és hogy szükség van-e kezelésre.

Azonnal kérj sürgősségi orvosi segítséget, ha az alábbiak bármelyikét észleled:

  • légzési problémák vagy légszomj,
  • láz vagy köhögés, amely javul, de aztán visszatér vagy rosszabbodik,
  • tartós fájdalom vagy nyomás a mellkasban vagy a hasban,
  • tartós szédülés, zavartság, álmosság vagy letargia,
  • súlyos vagy tartós hányás,
  • kevesebb magzati mozgás,
  • magas láz, amely nem megy lejjebb,
  • rohamok,
  • súlyos gyengeség,
  • vizeletürítési képtelenség,
  • súlyos izomfájdalom.

Az influenza kezelése a terhesség alatt

Az influenza korai kezelése mind neked, mind a gyermekednek fontos, mivel megelőzheted a súlyos betegségeket és szövődményeket. Ha várandós vagy, és az influenza tünetei jelentkeznek – vagy akár ha szoros kapcsolatba kerülsz egy influenzás személlyel – azonnal hívd fel a kezelőorvosodat. Az orvosod tájékoztatni fog arról, hogy be kell-e menned vizsgálatra vagy vírusellenes gyógyszeres kezelésre. 

Addig is próbáld ki a következőket a tünetek enyhítésére.

  • Igyál sok folyadékot!
  • Ha nincs étvágyad, akkor is próbálj meg kis adagokat enni, hogy a tápanyagbeviteledet fenntartsd!
  • Pihenj sokat!
  • Ha teheted, legyen a házastársad – vagy egy barátod vagy családtagod – a közelben, hogy segítsen neked, hogy megkapd a szükséges pihenést!
  • Az influenza terjedésének elkerülése érdekében tartsd a távolságot másoktól, amíg beteg vagy! Ne feledd, hogy az influenzás emberek a tünetek jelentkezése előtti naptól kezdve fertőzőek, és körülbelül egy hétig maradnak fertőzőképesek.

Az influenza elleni védőoltás és a terhesség: biztonságos?

Igen. Az influenza elleni védőoltás biztonságosnak és hatékonynak bizonyult a nők és a fejlődő csecsemők számára a terhesség minden szakaszában, beleértve az első trimesztert is. Nem fertőz meg téged vagy gyermekedet az influenzával.

Az oltás nemcsak biztonságos a terhesség alatt, hanem kifejezetten ajánlott is. Az Amerikai Szülészek és Nőgyógyászok Kollégiuma az oltást “a terhesség előtti, a szülés előtti és a szülés utáni gondozás alapvető elemének” nevezi. Jelentősen csökkenti a súlyos influenzaszerű tünetek kialakulásának esélyét, és megvédi a babát a károsodástól.

Hogyan csökkenthetem az influenza kockázatát a terhesség alatt?

Bár nincs biztos módja annak, hogy megelőzd az influenzát terhesség alatt, néhány fontos lépés megtételével nagymértékben csökkentheted az esélyeit.

  • Gyakran moss kezet! Legalább 20 másodpercig mosd a kezed szappannal és vízzel, és ügyelj arra, hogy a kézfejedet, az ujjaid között és a körmeid alatt is megmosd! Ha szappan és víz nem áll rendelkezésedre, használj eldobható kéztörlőket vagy legalább 60 százalékos alkoholtartalmú alkoholos gélfertőtlenítőket!
  • Ne köhögj vagy tüsszents a puszta kezedbe! Ehelyett köhögéskor és tüsszentéskor takard el a szádat a karoddal, vagy használj eldobható zsebkendőt!
  • Ne érintsd meg a szemedet, az orrodat vagy a szádat! Lehet, hogy azt gondolod, hogy a kezed tiszta, de ha hozzáérsz egy kilincshez, egy pohárhoz, a hűtőszekrény fogantyújához vagy bármilyen más szennyezett tárgyhoz, a kezed hordozhatja a vírust, és megfertőzhet.
  • Rendszeresen töröld le az otthoni felületeket! Fertőtlenítsd az olyan, gyakran érintkező felületeket, mint a játékok, éjjeliszekrények, kilincsek, telefonok, fürdőszobai és konyhai pultok! 
  • Tartsd távol magadat a beteg emberektől! Ide tartoznak a munkatársak, barátok, családtagok és az otthonodban élő emberek.
  • Fordulj orvosodhoz ha influenzának vagy kitéve, vagy gyanítod, hogy influenzás vagy! Ha még nincs is pozitív influenzateszted, javasolhatják, hogy kezdj el vírusellenes gyógyszert szedni.

Forrás: babycenter.com

B.Edina, 2022. november 10.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?