10 SZOKÁS, AMI ERŐSÍTI A KAPCSOLATODAT A GYEREKEDDEL

Sokat tehetünk a gyerekünkkel való jó kapcsolat érdekében, ha a mindennapjainkba bevezetünk néhány olyan szokást, amely révén több minőségi közös időt adhatunk neki. Mindezt úgy, hogy semmiért sem kell fizetnünk egy fillért se.

21. századi szülőként hajlamosak vagyunk arra, hogy folyamatos rohanásban éljük az életünket, miközben egyre többen próbálnak tudatosabban odafigyelni a gyerekeikre, és próbálják megtalálni a család és a munka közötti egyensúlyt. Nem könnyű feladat, főleg, ha a háztartás vezetését is felvesszük a listára.

Laura Markham, a Békés szülő, boldog gyermek című könyv szerzője a saját weboldalán (Aha! Parenting) 10 pontban foglalta össze, hogy mit tehetünk a gyerekünkkel közös meghitt pillanatokért. A lényeg röviden: a figyelem a legnagyobb kincs.

#1 Naponta 12 ölelés

Virginia Satir családterapeuta híres mondása: „Naponta négy ölelésre van szükségünk a túléléshez. Naponta nyolc ölelésre a szinten tartáshoz. Naponta 12 ölelésre a fejlődéshez.”

A testkontaktus fontos! Nem kell feltétlenül ölelésnek lennie, az is jó, ha csak megcirógatod, amikor ébreszted, és megsimogatod, amikor elalszik. Öleld át, amikor elköszönsz tőle, amikor újra találkoztok, és csak úgy bármikor (persze ha ő is akarja). Borzold össze a haját, simogasd a hátát. Nézz a szemébe és mosolyogj, ami szintén érintés, csak nem fizikai. Ha az iskolából hazatérő kamasz visszautasítja a közeledést, akkor először kicsit lazítanunk kell a hangulaton. Adj neki inni, masszírozd meg a lábát. Lehet, hogy ez túlzásnak tűnik, de így biztos el fogja mesélni, hogy mi történt vele aznap.

10 SZOKÁS, AMI ERŐSÍTI A KAPCSOLATODAT A GYEREKEDDEL
Öleld át!Fotó: GettyImages.com

#2 Játék

A közös nevetés erősíti a kapcsolatot, mert olyankor mindkettőtökben oxitocin és endorfin termelődik. A mindennapos nevetés a feszültség levezetésére is lehetőséget ad, ami egyébként könnyen lehet, hogy amúgy veszekedéshez vezetne. A játék abban is segít, hogy rávegye a gyereket az együttműködésre. Mennyivel más például, ha a „gyere reggelizni!” helyett azt mondod: „Gyere, kis gorilla, itt a reggeli” vagy „Nézd csak, bogár és banán van a zabkásádban!”.

#3 Kütyü OFF

Kapcsold ki vagy legalább némítsd le a telefonod és a laptopod, amíg a gyerekkel foglalkozol. Tényleg. Így a gyereked arra fog majd emlékezni, hogy elég fontos volt a szülei számára ahhoz, hogy félretegyék a telefonjukat. Az is sokat számít, ha például az autóban kikapcsoljuk a zenét, hiszen ott a szemkontaktus hiánya miatt alapból nehezebb kapcsolódni, de ha kikapcsoljuk a rádiót, akkor a gyerek könnyebben megnyílik.

#4 Kapcsolódj vele, mielőtt félbeszakítod

A gyerekek általában nehezen váltanak egyik elfoglaltságról a másikra, ha ez azt jelenti, hogy fel kell adniuk valamit azért, mert én valami mást szeretnék, például hogy hagyja abba a játékot, mert jön az ebéd, vagy el kell indulni otthonról. Nézz a szemébe, várd meg, hogy kapcsolódjon, nevessetek össze – ez mind segíteni fog a váltásban.

 

A cikk teljes terjedelmében a divány.hu oldalán olvasható

2020. március 03.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?