Új privát üzeneted érkezett!

Kedves Lányok!

Ma tudtam meg, hogy felvételt nyertem a föiskolára, ahová jelentkeztem levelezö tagozatra. Ennek nagyon örülök, de nem tudom, hogyan oldjam meg a tanulás, iskolába bejárás kérdését, ha megszületik a kisbabám! Jelenleg az 5. hónapban vagyok.
Nagyon jó dolognak tartom a hírt, hogy az állam finanszírozza a kismamák elsö diplomájának megszerzését a GYES, GYED ideje alatt. Ez már biztos?
Ezt a tandíjmentességet (ha igaz) mindenképpen érdemes kihasználni - mondom most, mikor még nem tudom elképzelni, mit veszek majd a nyakamba, ha egyszerre akarok jó anya lenni, és a vizsgákon is átmenni.

Kérlek titeket, ha valakinek tapasztalata van már e téren, vagy bármilyen jó ötlete, ossza meg velem, és a többiekkel, akiket esetleg érint!

Köszönöm: Katus
Katus
 


Szia Katus!
Idemásolom Neked, amit ma reggel írtam Ildikónak, aki az üzenőfüzetbe írt ebben a témában, és szintén tanácsokat vár, mit Te. Esetleg írj Neki, hogy nyitottad ezt a témát.

Továbbtanulás témában: Én akkor kezdtem másoddiplomás képzésbe, mikor kisfiam fél éves volt. Ehhez szükség volt édesanyám segítségére, aki kéthetente péntekenként, és a vizsgák időpontjában a kicsivel volt. A Külkerre jártam, és sajnos már másfél éve meg kellett volna írni a szakdolit, amivel azóta is adós vagyok magamnak, de leginkább a családomnak, akik mindenben segítettek a suli ideje alatt. Minden vizsgám és szigorlatom megvan, csak a szakdoli hiányzik a diplomához. Szégyellem magam, de azóta már dolgozom is, és küzdök a család és munka egyensúlyának megteremtésével is, így nehezen szánom rá magam a "tudományos" elfoglaltságra. De remélem ezen a tavaszon menni fog!
Neked is sok sikert a tanuláshoz! Én már gondolkoztam, mit fogok tanulni a következő babavárás időszakában, és talán franciául, mert olyankor is jól esik a szellemi "megterhelés".
Ha van még kérdésed, írj, szivesen válaszolok!
Ciao: Judó
Judó
 


Szia Katus,
én is másoddiplomáztam a lányom elsõ három éve alatt - szerintem meg lehet oldani, de nagyon nehéz, sok áldozattal jár és rengeteg segítség szükségeltetik hozzá. Valahol tényleg kell az embernek ez a szellemi torna, de szerintem készülj fel arra, hogy mindent dupla idõ alatt fogsz elvégezni, mint baba nélkül, és az is elképzelhetõ, hogy állandó lelkiismeret furdalásod lesz valaki felé. Talán a gyerkõctõl is függ, hogy milyen személyiségtípus - az én lányom nagyon nehezen viseli el, ha meg kell osztania a figyelmemet. Persze IDÕNKÉNT elviseli és meg lehet neki magyarázni dolgokat, de nem hosszú távon. Ha bírod az esti tanulást - ez meg már csak akkor jöhet szóba, amikor a gyerkõc átalussza az éjszakát - és ha hajlandó vagy a kevéske szabadidõdbõl mindet a tanulásra fordítani, menni fog. Végül is van cél, az eredmény látható és hasznos lesz. Én mindenesetre négy év alatt csináltam meg valamit, ami eredetileg kettõre volt betervezve, és most, hogy megvan a szakdolgozat, államvizsga, óriásit lélegeztem és évek óta elõször szabadnak érzem magam. De még ez sem azt jelenti, hogy valamennyi szünet és pihenés után nem kezdenék bele újra. Nem tudom. Nem a lelkesedésedet akartam lohasztani, csak a személyes élményt írtam le!!! Andi
andi
 

 
 

Kedves Andi!!

Nagyon hálás vagyok azért, amit írtál, valahogy én is így látom a helyzetet, azaz tisztában vagyok vele hogy nehéz, de nem lehetetlen. És megéri, erre a Te történeted is példa.
Mindenképpen belevágok, bár lehet, hogy rögtön halasztással kezdek.


Ez egy keresztféléves képzés, összesen 4 éves az iskola. A keresztfélév azt jelenti, hogy február végén (2 hét múlva) kezdödik a tanítás, nem szeptemberben. Nyárra, mire a baba születik, túl lennék az elsö félévi vizsgákon... de szeptemberben, mikor a második félév kezdödik, a baba még csak 2 hónapos lesz! Hát ezért gondolom úgy, hogy csak jövö februárban kezdem el, mikor a baba már több mint fél éves... bár ez azon is múlik, meddig tudom szoptatni (szeretném a lehetö legtovább).
A GYES adta tandíjmentességet még így is ki tudom használni.

Üdv: Katus
Katus
 


Kedves Judó!

Igen, én is így szeretném, hogy a baba már legalább fél éves legyen, mikor elkezdem az iskolát, talán így könnyebb. Újszülöttként azt hiszem nem tudnám magára hagyni hetente egy napot, a szoptatás miatt pedig föleg!
A család az én esetemben is mögöttem áll, és remélem így menni fog.
Ne legyen lelkifurdallásod az elhalasztott szakdolgozat miatt, fö hogy elöbb-utóbb meglegyen (jobb késöbb, mint soha). Szerintem ha tényleg most tavasszal belevágsz, menni fog, csak el kell kezdeni! Sok siker kívánok hozzá!

Katus
Katus
 


Szia Katus!

Örülök, hogy nyitottál erre egy témát, már volt errõl több privát levelezésem, meg itt ott futottak hasonló kérdések.
Én harmadév után szültem az elsõt, párom is ott tartott. Az egyetem utolsó két éve ment a baba mellett, majd államvizsga után pár nappal születtek az ikrek.
Bálint jun. 29-én született, szeptemberben a szokásos renddel kezdõdött a suli.
Én nappalis voltam. A párommal egy szakot végeztünk, de különbözõ szakirányt. Ez azt jelentette, hogy eme ominózus 7. félévben még voltak közös óráink, de voltak külön is. A technika az volt, hogy egyik nap õ ment, másikon én, és jegyzeteltünk egymásnak is. Persze az itthonlevõs napjaimon rámszakadt a vasalás, mosás , fõzés is. Na nem mindjárt az elején, akkor még sokat volt nagyszülõ.
Szoptatási helyzetemet sok helyen megtalálod, követtem el a helyzet miatt hibákat, mert a négyóránkénti etetést muszáj volt megkövetelnem a babától. Ezzel együtt 13 hónapig szopott.
Nagyon fontos, hogy legyen segítséged, mind a házimunkában, mind a babát illetõen. Enélkül talán nem is lehet megcsinálni.
Amúgy egész jól lehet babával a válladon cikkeket, könyvet olvasni. Ja, az elsõ hónapokban mese helyett ezt hallgatta tõlünk...
Ildi
Pethes Ildikó
 


Szia Katus!
Én rábeszélnélek, hogy kezdd el most az első félévet, és halaszd a másodikat, vagy így nem lehetséges? Amíg a pocakodban van a baba, szerintem nyugodtan járhatsz suliba, és ha magamból indulok ki, nekem jót tenne az a tudat, hogy már elkezdtem, már csinálom a sulit, így semmiképpen nem gondolnám meg esetleg később, hogy mégse kezdek bele a suliba. De, mint látod, nekem mindig kell valami kényszerítő erő ahhoz, hogy végig vigyem a dolgokat. Lehet, hogy Te teljesen más típus vagy, és nagyon szilárdan véghez viszed, amit elhatároztál.
Minden jót Nektek, olyan jó idő van, biztos a pocaklakód is érzi!
Szia: Judó
Judó
 


Kedves Judó!

Ugyanaz a tipus vagyok, mint Te.. Kép Én is úgy gondolom, hogy legjobb lenne elkezdeni a sulit most, amig a pocimban van a baba. Azt még nem tudom, hogy lehetséges-e félévet halasztani vagy csak egészet lehet, de meg fogom érdeklödni!

De gondot okoz az is, hogy ha most kezdem el a sulit, akkor 55 ezer forintot ki kell fizetnünk az elsö félévért (ugyanis még nem vagyok gyesen, csak júliustól leszek). És számunkra már ez az összeg is nagy megterhelést jelentene, mert most a legfontosabb, hogy a babának be tudunjunk szerezni mindent a születéséig (mindenhez használtan, a lehetö legkevesebb pénzért próbálunk hozzájutni). Nekünk ez a félévi tandíj kettőnk egyhavi fizetése lenne. Kép Sajnos ez is fontos szempont a számunkra, hát ez van, azt hiszem sokan vannak így ezzel rajtunk kívül is, nem panaszkodni szeretnék, hisz boldog vagyok, van hol laknunk, van mit ennünk, nagyon szeretjük egymást és a babát, és ez a legfontosabb! Kép
De örülök nagyon a Kormány új rendeletének! Kép

Katus
Katus
 


folyt. (nem küldi el, ha sokat írok! :-))

Éppen ez az oka annak is, hogy mindenképpen szeretnék tanulni - hogy mire elvégzem az iskolát felsöfokú végzettséggel jobb állásra, jobb anyagi körülményekre legyen lehetöségünk. Szeretnénk legalább 3 gyermeket, és nem akarok otthon ülve belefásulni a hétköznapokba, eltunyulni, begyepesedni a házimunkában... és a tervezett nagy család eltartásához nagyon jó lenne, hogy mire a lurkók iskolások lesznek, és egyre többe kerülnek majd, ne kelljen anyagi nehézségekkel küszködnünk. (A férjemnek még 1 év van hátra a föiskolából, de mellette folyamatosan dolgozik Ö is).
Tehát az ösztönzö erö mindenképpen adott! Kép

Puszi neked Judó, és én is minden jót kívánok!
A babám biztos hogy érzi a tavaszt, mert egész nap meg nem áll a ficánkolásban! Kép Imádom érezni!

Szia: Katus
Katus
 


Katus!
Nagyon jó, hogy tanulni fogsz!
Ez a tandíj így kicsit húzós, de valahogyan talán ki tudjátok szorítani. A babának még van ideje, és addig biztosan kaptok is még holmikat. Én is gyorsan átgondoltam, mit tudnék átadni, de pillanatnyilag a kiságy és a pelenkázó a kisfiam unokatesójánál van, és ruhákat is kérnek mindig (sajnos nekik lakásuk sincs még, szülőknél laknak).
Örülök, hogy ilyen aktív a lurkó! További jó pocimozgást! Kép
Judó
Judó
 


Szia Katus!
Nagyon örülök hogy sikerült a felvételid, és ugyanolyan kitartást kívánok Neked, mint magamnak :-) Én is eldönöttem mostmár, hogy beadom a jelentkezésem, és én sem tudom hogyan fogom megvalósítani a baba mellett, de majd kiderül! Úgy érzem veszíteni nem veszthetek, mert legfeljebb abbahagyom ha nem jön össze, de inkább nem ebbõl indulok ki! Nekem már meglesz a baba (3 hónapos lesz) amikor lesz a felvételi június végén, és szeptemberben indul, akkor már féléves lenne, tehát utána kéne felkötnöm a gatyát a tanulásban! Egy hónapban egy konzultáció és egy vizsga a végén, ez megkönnyíti a tanulást, egy hónapig csak lesz idõm megtanulni egy tantárgyat, nem?
Biztassatok engem is, mert nagyon rámfér! Az akaraterõmmel van a legnagyobb bajom!
Viszont én is szeretném kihasználni hogy tandíjmentes (77 ezer az elsõ félév) és tudom hogy jobb helyzetben lennék, mire dolgoznom kell majd újra, mintha diploma nélkül akarnék elhelyezkedni. Bár még addigra nem végzek (négyéves a suli) de már az is valami, ha addig eljutnék!
Szóval Katus majd egymásra gondolunk ha kicsit nehéz lesz, és úgy jobban fog menni hogy tudjuk mindketten ugyanabban a helyzetben vagyunk:-)))
Anita
 


Szia Katus!

Nagyon igaz sok az a pénz sok, de ha itt a lehetoség akkor vágj bele. Azért is, mert ha nem teszed kopni fog a motiváció és nem kezded el soha. Kifogásokat pedig mindig lehet találni. Én már csak tudom, nekem így nincs meg a nyelvvizsgám máig sem.

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


A Budapest Újság 5. számában olvastam:

Gyógypedagógusi másoddiplomát szerezhet díjmentesen a következo tanévtol négyszáz, pedagógusi alapvégzettséggel rendelkezo és ilyen munkakörben dolgozó hallgató az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Tanárképzo Foiskola Karán és a Kaposvári Egyetem Csokonai Vitéz Mihály Tanárképzo Foiskola Karán.

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Sziasztok!
Örülök ennek a témának, én már több helyen szóba hoztam 1-1 mondat erejéig. Mióta itthon vagyok (6éve), folyamatosan tanulok valamit, és meg kell mondjam, hiányozna, ha nem lenne. Most a számviteli főiskola végzős hallgatója vagyok (sajna én a támogatást nem tudom igénybe venni, mert alapítványi iskolába járok). Nekem van egy (nálam) bevált ötletem: az első időkben összeismerkedtem egy osztálytárssal, akiben megbíztam; vettem egy diktafont, sok-sok kazit, és míg én otthon szoptattam rendszeresen a picikét, ő fölvette nekem az egész előadást. Éjjel pedig (az éjszakázás szerintem akaraterő kérdése, de vigyázni kell, nehogy elapadjon a tejci) a fénymásolt jegyzete és a felvett anyag visszahallgatásával átéltem az egész előadást. Nálam bejött, mindig sikeresen vizsgáztam, és egyszer sem kellett halasztanom (szülés miatt egyszer utóvizsgáztam).
A tandíjjal kapcsolatban is van egy tippem: általában minden iskolában megengedig méltányossági alapon a részletben történő fizetést. Szerintem írj egy levelet a gazd.ig-nak, hátha sikerül.
Remélem tudtam valamit segíteni:
Bobo
Bobo
 


Kedves Lányok!!!

Mindenkinek nagyon szépen köszönöm a bíztatást és a jó tanácsokat! Úgy döntöttem, belevágok! Kép

Szia Anita! Neked is biztosan menni fog, hidd el, sokkal hasznosabbnak fogod érezni ezeket az éveket, ha a tanulásra is szorítassz idöt. Reméljük képesek leszünk rá úgy, hogy ne menjen a baba "rovására"! Nagyon jó példák állnak elöttünk, a többi rajtunk múlik, igaz? Kép

Puszi: Katus
Katus
 


Szia Bigacsiga Kata!

Igazad van, a halogatás semmiképpen nem tesz jót. Most az a tervem, hogy írok egy levelet az iskolának. Telefonon már beszéltem egy illetékessel, aki bíztatott, hogy kérjem méltányossági alapon a tandíjmentességet erre a 4 hónapra, míg megszületik a baba, vagy legalább a részletfizetési lehetöséget - valószínűleg megadják, úgyhogy megpróbálom, azzal semmit nem veszíthetek. Legalábbis jobb, mintha rögtön ürügynek tekinteném a halasztáshoz a körülményeket!
Te se add fel, vedd elö azt a nyelvtankönyvet, és frissítsd fel a tudásodat! Tudom, hogy nem könnyü, de sikerélményed lesz ahogy sorban eszedbe jutnak az elfelejtettnek hitt idegen szavak, és egyre könnyebb lesz felidézni a régebben tanultakat! Csak elö kell venni azt a nyavajás könyvet, és megvan az elsö lépés! Hajrá!! Kép

Katus
Katus
 


Szia Katus!
Nagyon örülök, hogy így döntöttél! Hidd el, így könnyebb lesz, mert lesz ösztönzés. Remélem sikerül a fizetési halasztást vagy a részletfizetést elintézni. Sok sikert a tanuláshoz, és majd tudósíts minket, hogy mennek a dolgok.
OFF: Ma a bölcsiben az Adélka kijelentette, hogy szerelmes a fiamba! Hódítás N1. Ez nagyon tetszik!
További szép napot!
Puszi: Judó
Judó
 


Sziasztok!

Minden tanulni akarot csak arra biztatnek, hogy vagjon bele! Igaz en mar most tanulok, es meg lesz egy evem azutan, hogy megszuletik a baba, de egyaltalan nem tartok tole. Anyukam sokkal jobban! Sajnalja szegeny picurt. Mert ugye mi Szombathelyen lakunk, es en Veszprembe jarok az egyetemre kethetenkent. De innen nagyon koran van csak vonat, es ok Papan laknak, ezert amikor mennem kell, elotte nap elmegyek Papara, es onnan megyek Veszprembe. Es hat ugye vonattal, es ket gyerekkel az mar eleg maceras az utazas. De lehet, hogy majd csak negyhetente megyek, es akkor pentekre a ferjem szabit ker(ez 4 pentek), es akkor kocsival tudunk menni csutortokon anyuekhoz. Tehat minden csak szervezes kerdese. Es van egy orok igazsag, mindenkinek arra van ideje amire akarja! Ezt tartsatok szem elott, es igy mindenre jut idotok!

Puszi: Moni
Moni
 


Sziasztok!

Nyelvtanulásra nagyon bíztatnék minden otthon levõ kismamát. Ebben ugyanis a fõ, hogy meg merj szólalni, beszélj egyfolytában. Na és mi kell a babádnak? Pláne, amikor még inkább csak a hanghordozás számít, mert nem sokat ért belõle? Szóval neki aztán lehet gagyogni akármit, egész nap. Nagyobbacskák mellett meg már nyugisan van ideje rá az embernek, a szellemi táplálék meg szerintem nagyon kell.
Ildi
Pethes Ildikó
 


Szia Katus!

A sulival kapcsolaban én is csak bíztatni tudlak! Szerintem mindenképpen kell valami "póttevékenység" a baba mellett, és a tanulás annyiból is ideális, hogy szellemileg sem kerülsz ki a kerékvágásból. Én egyébként másoddiploma képzésre járok GYED alatt, ami hetente egyszeri elfoglaltságot jelent (szorgalmi időszakban). A kisfiam 4 hónapos volt, amikor elkezdődött a suli, és még szopott. Ezért első félévben csak beiratkozásra tudtam elmenni, az viszont két szempontból is hasznos volt. Egyrészt ott megismerkedtem pár szimpatikus iskolatárssal, akiktől rendszeresen elkétrem az órai jegyzeteket, amiket babasétáltatás, szoptatás, stb alatt olvasgattam. Másrészt elmeséltem a tanáraimnak, hogy mi az ábra, borzasztó megértőek voltak, így teljesen "legálisan" hiányoztam órákról. Szóval, ez volt a könnyebb része, ami viszont lestrapált, az a vizsgaidőszak volt. Arra ne is számíts, hogy napközben normálisan le tudsz ülni tanulni, és addig nem állsz fel az asztaltól, amíg kinem végeztél x tételt vagy x oldalt! Erre tényleg csak az éjszakák alkalmasak. Napközben lopva lehet tanulni perceket, max. fél órát, amikor sétálsz a babával, vagy alszik, vagy szopi alatt.
Hát, ez az én tapasztalatom, de szerintem megéri tanulni!

Sok sikert!
Csillus
csillus
 


Sziasztok Tanulók!

A Pályaválasztási könyvben nincsen kihangsúlyozva, hogy csak első diplomát finanszíroznak Gyes ill. Gyed alatt. Biztos, hogy ez így van vagy érdemes utánanéznem? Nekem másoddiploma lenne, március végén indulna és azt sem tudom kitől érdemes érdeklődni ez után. Tudtok vmi tippet adni?

Szerintetek nagy merészség úgy belevágni a tanulásba, hogy a pici akkor alig lesz egy hónapos, amikor elkezdem? Az órák havonta összesen két napot vannak (péntek-szombat) és segítségem is van bőven. Az első alőadást kihagyva szerintetek nagyon strapás. Első babám lesz így elképzelni is nehéz, hogy mivel jár. Most úgy érzem lesz erőm csinálni. Bíztattok?

Köszönöm előre is:

Geri
geri (geri)
 


Szia Geri!
Sajnos biztos, hogy csak az első diplomát támogatják. A kormányrendeletben ki is van hangsúlyozva.
Én bíztatlak! Strapás, de menni fog!
Üdv: Bobo
Bobo
 


Szisztok Geri és Bobo!

Én úgy tudom, hogy nem csak az első diplomát támogatják, valahol pont azt olvastam, hogy a kismamák tovább képzését akarják elősegíteni. Viszont az egyik egyetemen azt mondták, hogy ez nem tandíjmentességet jelent, csak bizonyos kedvezményt, azt ugyan nem tudták megmondani, hogy százalékos kedvezményről, vagy valamilyen fix összsegről van szó. Tudotok erről valamit?

Amúgy szerintem tanulni mindenképpen érdemes, s ha segítsége is van az embernek nem szabad kihasználatlanul hagyni a lehetőséget. Ha esetleg mégsem bírja az ember lánya, majd akkor kell gondolkozni esetleg halasztáson, vagy valamilyen könnyítési formán, nem?

Mse
Mse
 


Kedves Geri!

Egyaltalan nem nagy mereszseg belevagni!
Volt egy csoporttarsam, aki szinten hasonlo helyzetben volt, mint Te. Masoddiplomas kepzes, hetvegi eloadasok, gyakorlatok. O eleg lazan vette a dolgot, nem is jart be fel evig az eloadasokra, gyakorletokra. Csak Zh-ra jott es a vizsgakra.
Biztos, hogy nem fogod tudni teljes bedobassal csinalni, viszont biztos hogy sikerulni fog elvegezni. Ha van, aki az eloadasjegyzeteket odaadja, akkor az eloadasokra nem is kell elmenned. A gyakorlatokra erdemes.
Amugy szerintem a gyes jo idoszak tovabbi kepzettsegek megszerzesere, foleg ha van segitseged! En csak batoritani tudlak!

Sok sikert!

Alma.
milyen masoddiplomas kepzesbe kezdesz bele?
Alma
 


Sziasztok!
A 147/2000. (VIII.23.) Korm.rendelet szól a gyesen, gyeden lévő kismamák tandíjtámogatásáról. Ez nem százalékos, hanem a teljes ktgtérités összegét egy évig helyetted a minisztérium fizeti.
Egyébként az oktatási minisztériumban is felvilágosítást kérhetsz: Dr Szabó Katalin - 302-0600
Ti milyen támogatásról tudtok? Én sajna ebből kimaradok, mert alapítványi főiskolára járok, és oda nem jár. Viszont jó lenne valamilyen támogatás, mert már nehezen nyögjük, bár ez az utolsó év (legalábbis remélem).
Én változatlanul buzdítok mindenkit a tanulásra. A második gyerkőcöt két vizsga közt szültem meg, és nem mondom, hogy beleszakadtam. Egy izgalmas kihívás volt, ami sikerült.
Üdv: Bobo
Bobo
 


Hello,

végre kezemben van egy felsooktatási tájékoztató, mert engem is érdekel a téma.

Bemásolom ami errol szól:

"Költségtérítéses képzésben részt vevo hallgatók közül ki mentesülhet a költségtérítés megfizetése alól?
Az államilag nem finanszírozott, költségtérítéses képzésben részt vevo, az adott félév elso napján terhességi, gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesülo hallgatótól költségtérítési díj nem szedheto a képesítési követelményekben meghatározott ido alatt és az azt meghaladó legfeljebb két félévig."

Tehát nem arról van szó, hogy csak 2 félévig veheto igénybe a tandíjmenteség.

Felhívtam a minisztériumot és a foiskolát is, és ott is megerosítették, hogy a tandíjmentesség nem 2 félév.

Példa: gyes kezdete 2001. aug. 31., vége 2004. aug. 31. Ha valakinek van energiája a baba mellett rögtön és folyamatosan suliba járni, nem halaszt, ill. olyan szerencsés, hogy pont az elso félév elott kezdodik a gyeseKép akkor 6 félévért nem kell fizetni. (Egy 3 éves fosuli így valóban ingyen lehet.)

De ha valaki már jár fizetos iskolába, és mondjuk a második évrtol van gyesen, akkor attól kezdve ingyenes.

Az iskolában ki kell tölteni egy igénylolapot, ennyi.

Mindez az elso diplomára vonatkozik.

Remélem, így már értheto.Kép És csak állami iskolákban, alapítványiban nem.

A sulira pedig mindenkit csak bíztatni tudok, teher alatt no a pálma, és garantáltan elkerüli az embert a gyesbetegség, a depi, egyszeruen nem lesz rá ido.Kép

Üdv. Yoo
Yoo
 


Sziasztok!

Yoo!

Jól értem, hogy csak első diplomára vonatkozik? Akkor engem sajnos nem érint! Ha tudsz erről vagy Valaki ha tud erről, akkor írjon!

Köszi előre is!

Sziasztok

Erika
Erika7
 


Kedves Mindenki!

Hát köszönöm az útbaigazítást, akkor rám nem vonatkozik ez az ingyenes tanulás dolog. Egy kicsit elszomorít bár mondjuk az a képzés, amit el szeretnék kezdeni ez alapítványi fõiskolában indul. Eddig vaciláltam, hogy államiba menjek-e vagy ide, de ezek után nincs jelentõsége a dolognak, mert így is úgy is fizetni kell. Köszönöm a bíztatást is, nagyon jól esik, bízom benne, hogy megállom a helyemet. Ti adtátok, az utolsó löketet arra, hogy belevágjak. Mse-nek igaza van, halasztani is lehet, ha rászorulunk. Én most a következõ 5 évet gyermeknevelésre és tesószülésre szántam, ez alatt sz idõ alatt jó lenne minél többet tanulni, hogy aztán majd hasznosítani is lehessen. Remélem addigra csökken a munkáltatókban a kisgyermekes anyák iránti "bizalmatlanság".

Alma!

Idegenforgalmi és szálloda szakon szeretnék továbbtanulni, és nagyon úgy néz ki, hogy fogok is. Amíg azt hittem, hogy minden diploma ingyenes gondolkodtam a helyi fõiskola közgazdász képzésén is (kényszermegoldás állami iskolában), de most, hogy kiderült, hogy fizetnem kell inkább olyanért fizetek, ami érdekel is. Csak két év, havonta két nap, ismerem az iskolát, mert oda jártam elsõ diplomára úgyhogy remélem megoldom. Te mit szeretnél tanulni? Vagy már tanulsz is?

Még egyszer köszi mindenkinek.

ÜDV: Geri
geri (geri)
 


Hello,

nem írtam be, de "mentesülnek általában a költségtérítés megfizetése alól a második tanári oklevél megszerzéséért tanulól", írja még a felsooktatási tájékoztató. Hogy mit jelent az általában, fogalmam sincs. Ennek is utána kell azért nézni, ha valakit érint.

Üdv, Yoo
Yoo
 


Mindenkinek!

Mivel itt ovastam előszőr a lehetséges tandíjmentességről, utánajártam. Az állami felsőoktatásban, alapképzésben, mind nappali, levelező és esti tagozaton sem kell a költségtérítésesen meghírdetett szakokon fizetni a gyed, gyes alatt. És ez nemcsak az első, hanem második, harmadik diploma esetében is igaz.(Geri!!!)Jogszabály az OktatásiMinisztérium honlapján. A lényeg, hogy hétvégén kinéztem mi érdekel, ma felhívtam őket és pl. amiért másoddiplomán, levelezőn 85 e. kéne fizetni, nem kell. Tehát a gyakorlatban is él a jogszabály. Most várólistán vagyok és lehet szeptemberben elkezdhetem a sulit, amit ennek a levelezének köszönhetek. Szóval, ha nem írtatok volna róla, fel sem merül bennem, mert ennyi pénzért nem vágtam volna bele. Szóval köszi és még van 4 nap, aki tudja, jelentkezzen. Majd csak megolduk valahogy a gyerek mellett is.
Sziasztok
BCsilla
barcsi (barcsi)
 


Kedves Csilla!

Nagyon örülök, hogy még idöben olvastál itt erröl a lehetöségröl, és így esélyt adtál magadnak a tanulásra! Kép
Örömmel hallom, hogy ilyen haszna is van ennek az oldalnak, szerintem ez nagyon fontos! Szorítok Neked, hogy sikerüljön és szeptemberben belevethesd magad a mélyvízbe, mellyel tudásszomjadat csillapíthatod, INGYEN! Kép

Sok sikert: Katus
Katus
 


Kedves Katus!

Kösz a biztatást. Tényleg hasznos volt ide benézni. Csak azt nem értem, hogy eddig erről sehol nem hallottam, pedig rendszeresen olvasok újságot és stb. Szóval ezt azért sehol nem verték nagy dobra. Az is lehet, hogy 98-ban, amikor a törvényt hozták, még nem érdekelt a dolog. Mindenesetre van olyan ismerősőm, aki kemény pénzeket fizetett/fizet és akár 6 félévet is megspórólhatott volna, csak nem tudott erről a lehetőségről. (Az elírásokért az előzőben pedig bocs mindenkitől, de pont rázendített a csöppség és gyorsan el akartam küldeni.)

Sziasztok!
BCsilla
barcsi (barcsi)
 


Kedves Barcsi!

Most aztán gondolkozhtaok, hogy mi legyen, de köszönettel tartozom, hogy Te is utánanézétl. Eddig az oktatási minisztérium honlapján lógtam, de nem találtam meg azt a törvényt. Mindegy. Beadom állami intézménybe is a jelentkezésemet (alapítványiba ma beadtam, de ez nem jelent semmit) és aztán lesz ami lesz. Nem kötelez semmire. Meg aztán tartok tőle, hogy az intézmények sajátosan fogják értelmezni a jogszabályt és a végén mi fogunk szívni. Még egyszer köszi.

Szia: Geri
geri (geri)
 


Sziasztok!

Akit potosan érdekel a Gyes ill. Gyed alatti tandíjmentesség, az az alábbi honlapon pontosan olvashat róla:
www.om.hu/j421602.html

Sziasztok
geri (geri)
 


Sziasztok,
ez nagyon jó, hogy ilyen is létezik!! Talán jövõre ki fogom használni (remélem)!
Ildi,
én is szeretnék végre angolul megtanulni annyira, amennyire szeretnék (középfok). De sajna elmenni nem tudok sehová, a magántanárpedig nem egy gyesen lévõ kismama zsebéhez van méretezve. Én már tudok annyira, hogy megértetem magam és mindent megértek (tényleg, na jó, majdnem mindent, tv-t nézek angolul, hálistennek a Discovery meg a National Geographic ingyen van és hálistennek van még olyan mûsoruk amit egyáltalán nem szinkronizálnak vagy feliratoznak). Engem inkább beszéltetni kellene, és kijavítani. Ezt Te hogyan oldanád meg? Lányok, hogyan oldanátok meg? (Azért kérdeztem elsõsorban Ildit, mert a nyelvtanulást õ vetette fel, és mindig ngayon jó ötleteket, tanácsokat olvasok tõle).
lányok, teléjesen fellelkesített ez az ingyenes (mert gyakorlatilag az) suli. Igazság szerint annyi minden érdekel, hogy nem is tudom igazán, mi lenne a légjobb. Na majd "jövõig" kitalálom.
üdv
Zsóka
zsóka (zsók
 


Üdv mindenkinek!
Utána fogok nézni a honlapon, köszönöm hogy leírtátok a címet. Én feladtam a jelentkezésemet tegnap, 1 hónap múlva szülök Kép. Júniusban lesz a felvételi és szeptemberben mikor indul a suli hat hónapos lesz az én babám. Nagyon remélem hogy fog sikerülni a tanulás mellette, viszont az érdekelne hogy olvastatok-e valamit arról, ha abbahagynám közben akkor vissza kell-e fizetni valamit, esetleg megtéríteni az addig élvezett tandíjmentességet! Nem tudhatom hogy alakul majd, jó lenne ezt elõre tudni!
Arra gondoltatok már, hogy jövõre a választások alkalmával esetleg egy kormányváltással ezt a törvényt meghagyják vagy módosítják? Mi lesz ha megváltozik és a tandíjmentesség megszûnik? Vagy aki már úgy elkezdi az úgy is fogja befejezni? Mit gondoltok? Én nem tudok semmit.

Anita
Anita
 


Zsóka!

Elgondolkodtattál. Van egy ismerõsöm, most középfokúzott németbõl és a tanárnõ javalja neki menjen felsõre is. A srác alapértelmezésben mást sem tett, mint TV-t nézett! Komolyan, elõtte semmit nem tanult, csak TV-zett, aztán járt egy darabig órára, kicsit rendszerezték neki a nyelvtant, és kilencvensok százalékra középfokúzott. ÉS mindannyian (akik hagyományosan tanultunk) lestük, mennyire tud beszélni. Szóval a TV nagyon jó! Ötleteim: beszélgetni magaddal (babával stb.), csak azért, hogy szokd, hogy beszélsz. Aztán esetleg körülnézni ismerõsök között, aki kicsit tud, azzal már lehet beszélni. A nyelvvizsgákon a beszédben némi hiba nem sokat számít, és az életben sem szerintem, az a fontos, hogy akivel beszélsz, az megértse, mit akarsz mondani. Szóval talán nem kell hozzá nyelvtanár, elég egy valamicskét beszélõ ismerõs. Tessék, itt a lehetõség, GYES-en levõ kismamák, tessék összefogni, és babasétáltatás stb. közben együtt nyelvet tanulni! MOndjuk ha nyelvvizsgázni is akarsz, akkor a végén szerintem egy pár hónapos kurzust megéri kifizetni, lehetõleg olyan helyen, ahol vizsgáztatás is van, már csak azért is, hogy friss infok legyenek a vizsga módjáról.
Remélem sikerült ötletet adnom.
Ildi
Pethes Ildikó
 


Sziasztok Lanyok !
En is pont arra gondoltam mint Ildi, marmint ha
Zsokanak akad olyan ismerose aki esetleg jobban
tud angolul mint o vagy legalabb annyira es netan babaja is van !
Szerintem is jo es foleg ingyenes lehetoseg ha
par baratnovel (vagy akar eggyel is!) angolul
tudsz beszelni! Arrol nem is beszelve,hogy a
babaknak sem art! Kepzeld Zsoka nekem van itt
egy nemet baratnom akivel szinte minden nap talal-
kozom mert kislanya is van es mindig nemetul beszelunk!Ilyenkor nekem termeszetesen jon hogy
Sophiehoz is nemetul beszeljek !Hat a multkor fel is akadtak a szemeim mikor mondtam neki nemetul hogy hol van Helene es o meg ramutatott a kislanyra !!!
Ezek szerint mar megerti ezt is:-))))
(Egyebkent magyarul beszelek hozza mindig az apja
meg olaszul -szegeny gyerek :-))))))-azt meg
nem tudja,hogyha anyja nyomaira akar lepni akkor
lesz meg egypar nyelv amit meg kell tanulnia :-))
Tehat ha van baratnod beszeld ra !
Mindenkinek hasznara vallik !!
Apropo ! Voice-chat-lehetoseged nincs????
Az is lehetne egy megoldas nem?!
Sziasztok,Csilla
LCsilla
 


Kedves Zsoka!
A tv nezes nagyon jo otlet, en is egyfolytaban azzal probalom "formaban tartani' magam angolbol, de va nehany javaslatom.
Van angol nyelvu konyved?
Legyen az regeny, meseskonyv, barmi. Olvass belole sokat fennhangon. Hidd el, kiejtes gyakorlasara nincsen jobb modszer, ha nem jarsz tanarhoz. beszelj gyakran angolou, en nagyon sokat beszeltem a gyerekhez, amikor meg nem is ertette. Angulou megfogalmazni dolgokat magadban, ez szinten nagyon hasznos dolog lehet. Gondolom, most nincsen sok idod, de ha lesz nehany szabad perced, fordits barmit , akar angol nyelvu hasznalati uatasitast, ami a kezedbe kerul( ez nagyban noveli a passziv szokincsedet, el nem kepzeled, mennyi elojon a passziv szokincsbol egy-egy beszelgetes soran). Itt az interneten rengeteg angolnyelvu olvasmanyt talalsz. Aztan en a kocsiban( mikor meg aktiv voltam... Kép )egyfolytaban angol nyelvu kazettakat hallgattam, amikor egyedul mentemvalahova. Gondolom ez nalatok ritka dolog...KépEn gyakran hallgattam a Micimackot angulul, nagyon szerettem.
ha a kiejteseden csiszolni akarsz, akkor a legjobb modszer az, hogy felveszed, amit mondasz, magnora es visszahallgatod. Rogton szembe fog tunni, hogy hol "rossz" a kiejtesed.
Nem tudom, mit talalsz hasznosnak azok kozul, amiket leirtam, az en tanitvanyaimnak ezek a dolgok bejottek, (az utobbi ket evben PhD osztondijasokat tanitottam, mig az idom engedte.)
Ha van kerdesed, csak nyugodtan!!!
Udv
Eva
Eva
 


Szaisztok csajok,
nagyon köszi a tippeket! egyetlenegy bökkenõ van:
a kiejtésemmel semmi gond (tényleg, nem felvágás)
(alapfokúm van - a tudásom vhol alap- és középfok között, szerintem - , és egy nyelvtanár egyszer azt mondta, hogy hétköznapi szitukban gyakorlatilag anyanyelvi szinten beszélek, fel sem tûnik, hogy nem vagyok angol/amerikai)
a beszédértésemmel se nagyon van gondom (mondom, tv-t nézek, a szöveget kb. 80 %-ban értem, ami szerintem nem rossz arány)
fordítanom egyszerûen muszáj (a férjemnek, a levelezést intézem, plusz két filmhez lefordítottam már egy-egy könyvet, az egyik négyszázvalahány oldal, a másik kétszázvalamennyi)

Az én igazi gondom az, hogy míg a passzív nyelvtudásom nagy és jó, az aktív nem igazán. Megértenek persze (ezt tavaly volt alkalmam kiróbálni három és fél hónapig), de hát nem az igazi. CVan ugyan egy barátnõm, aki szintén gyesem van és felsõfokúja van, de sajna alig találkozunk. Kép Viszont ez tényleg nagypon jó ötlet, szert teszek egy másik kismamára, akinek van nyelvtudása (és jobb az enyémnél).

Anno játrtam egy egyhetes angol intenzívre (munkahely révén), egy norvég angoltanár tanította, magyarul egy szüót sem tudott, szóval rá voltunk szorítva rendesen. Õ mondta anno a tv-t, rádiót, hogy napi fél óra is nagyon sokat jelent, az ember fülébe belemászik a kiejtés, a nyelvtan.
Apropó: tud vki Pesten olyan nyelviskolát, ahol amerikai angolt tanítanak?
köszi mindent, ha van nmég jó tanácsotok, írjatok, addig is nézem a tv-t
üdv
Zsóka
zsóka (zsók
 


Sziasztok Lányok!

Milyen jók ezek a tippek... Nyelvtanulás együtt ez klassz lenne, de biztos nem ott laktok, ahol én és körülöttem meg nincs velem egy idős kismama akit ismernék. Majd talán sétáltatás közben. Nekem elvileg van egy középfokú angolom szóbeli, de csak évente egyszer használom a nyelvet intenzíven. Okos ötletnek tartom a babához két nyelven beszélni, de mi van akkor, ha hülyeséget mondok és ő azt megtanulja. Hozzászokik és később meg gondja lesz miatta. De nagyon jó ötlet idegen nyelvű meséket olvasni, ezt megfogadom. Kár, hogy nem szeretek tévézni, de, ha úgyis sokat leszek itthon háttérnek bekapcsolom a Euronewst. Azon kívül nem sok angol nyelvű csatornánk van.

Ma felhívtam én is az oktatási minisztériumot. Előtte két alapítványi főiskolát és megkérdeztem, hogy érvényes-e rájuk a tandíjmentesség, hát közölték, hogy nem. Szóval ezek után felhivtam az OM-t és ott kapcsoltak egy nőnek, aki közölte, hogy igenis érvényes a magániskolákra is a tandíjmentesség és én vagyok a sokadik kismama, aki emiatt telefonál, hogy az iskolában azt mondták nem érvényes. Erre megkérdeztem, hogy másoddiplomára is érvényes-e. Hát erre kapcsolt egy nőt, mert nem tudott válaszolni. Újra elmondtam "bánatom" (megjegyzem előttem volt a kinyomtatott 1998/XXXVII (?) törvény, amivel érveltem) és ott a hölgy közölte velem, hogy a tandíjmentesség kizárólag állami iskolára vonatkozik és első diplomára, a második ill. többi esetében nem biztos, hogy tandíjmentes, inkább csak bizonyos százalékot nem kell kifizetni. Erre mondtam neki, hogy ez alapjána törvény alapján ez nem így van, mire a válasz az volt, hogy ő erről a törvényről nem is hallott, amiről ő beszél egy 2000. augusztusi törvény. Jah, csak akkor az hol található meg? De ezt már nem kérdeztem meg. Nyilván módosították a törvényt, csak itt a neten nincs meg. Ennyi újat tudok mondani. Azért vicc, hogy egy épületen belül kétféleképpen tudnak egy dolgot. Vagy az is lehet, hogy ha öt emberrel beszéltem volna, akkor öt félét mondtak volna?

Sziasztok:

Geri
geri (geri)
 


Sziasztok!

Eszembe jutott valami, annak kapcsán, hogy féltek, a baba ne tanuljon hülyeséget. Drága fiamat a suliban úgy vették fel, hogy negyediktõl németet kell tanuljon, mert kevés az angoltanár. De mivel az angol kell, és már oviban is járt egy évet, hát beírattuk (helyileg a suliban, de külsõs cég által) angolra. Egyikünk sem egy szuper angolos, bár középfokúnk van, inkább szakmai nyelvezetet értjük, de azért nem veszünk el. És jön a gyerek, mondja miket tanult, és idõnként totál kiakadok, hogy hogyan ejtett ki nekik valamit a tanár. Volt, aminél elõástam az Oxford értelmezõ szótárt, és megnéztem a kiejtést, és bizony úgy volt odaírva, ahogy mi is tudtuk (pl. ananász: pájnepl (szép magyarosan leírva), a tanár szerit pinepl, a fonetikus leírást most nem írom ide, mert gõzöm nincs hol vannak a megfelelõ karakterek hozzá). Volt olyan is, amit az ovis tanárnõnél már tanult és fel is szólalt, hogy ott másképp tanulták, mire a tanár, hogy igen, lehet úgy is. (megjegyzem az ovisnál voltam nyílt napon, tényleg szépen beszélt). Szóval szép summáért isten tudja milyen tanár tanítja a fiamat, eddig mindig az volt az ellenérv, hogy mégis csak jobban tud egy tanár, mint mi, de most már kétségeim vannak.
ILdi
Pethes Ildikó
 


Kedves Ildiko! egyaltalan nem volt megdobbento szamomra, amit irtal, pedig angoltanar vagyok. de volt pl. olyan csoporttarsam anno, aki Shakespeare nevet kovetkezetesen Sekszpajor-nek ejtette, es lett diplomaja!!!! Azota is gyerekeket hulyit angolra, azert irom, hogy hulyit, mert tole sokat tanulni nem lehetett. Viszont a nyelvtant azt tudta, kivulrol(elmeletben, alkalmazni mar nem...)Ha elmondanam, hogy kikkel jartam angol szakra, nem hinned el!
Udv
Eva
Eva
 


Szia Geri!
Nem tudod, hogy ki volt az, és milyen tel.számon, aki szerint alapítványi főiskoláknál is jár a tandijmentesség? ÉN szeptember óta harcolok a sulival, és a minisztériummal, mert szerintem az emlitett 2000-es törvény kétértelmű, de nem adnak igazat. Pedig az továbbtanulási tájékoztatóban (vagy hogy hívják a könyvet) is szerepel a Kodolányi János Főiskola, rendes diplomát ad, államilag finanszírozott szakok is vannak (az enyém nem az), és állitólag mégsem jár. Milyen tipped van, mit tegyek? Egyébként a 147/2000 (VIII.23)kormányrendeletről beszéltek neked, ami a Magyar Közlöny 2000/87 számában található (esetleg könyvtárban érdemes megnézni).
Várok minden tippet, de jó lenne, ha mégis mentes lennék!
Üdv: Bobo
Bobo
 


Szia Bobo!

Én felhívtam a Kodolányit és ott mondták, hogy rájuk nem vonatkozik a rendelet. Akivel beszéltem az aranyos volt, mert azt mondta, hogy ő szeretné, de a főnök azt mondta nem. Azt javaslom hívd fel őket és kérdezd meg. Tudom, hogy van államilag finanszírozott keret is, de szerintem ez nem jelent semmit. Milyen szakra jelentkezel? Hányadik diploma? A Kodolányit ismerve egyébként (oda jártam 3 évet) nagyon pénzéhes banda. Ha nem kényszerítik őket, akkor még a levegővételért is fizettetnek. Adjál ba állami iskolába jelentkezést, ha első diploma ott tuti ingyenes.

Szia:

Geri
geri (geri)
 


Sziasztok,
az angol kiejtéshez: anno a szakmai nyelvvizsgámat egy olyan nõnél tettem le, akinek a kiejtését egyszerûen nem értettem (a sima angolt egy olyan nõnél, aki a nylevvizsgakönyvet írta, minden szaváét értettem). Ez a szakmais nõ a the-t következetesen dzö-nek ejtette pl.
Perzse a kiejtés nagyban függhet attól is hogy a lelkem angoltanár netántán amerikai angolt tanult vagy más egyebet. Pl. kint velem leálltak vitatkozni, hogy a like után igenis to-t kell használni. Aztán hallottam, hogy használnak ing-et is, to-t is. Szóval olyan hogy amerikai angolnak nyelvtana (na ez szép lett) egyszerûen nem létezik (én meg lusta dög vagyok, és ezt tanulnám, nem a britet, ne nézzetek le lécci) <- ezt nem én mondom, hanem egy fordító ismerõsöm (mármint hogy amerikai nyelvtan nincs).
üdv
Zsóka
zsóka (zsók
 


Csak az elso diploma megszerzeset tamogatjak a kismamaknak, vagy a tobbediket is?
Moni
Moni
 


Szia Geri!
Ezt én is megtapasztaltam a Kodolányiban. S&#337;t én plusz egy évet kellett járjak az iskola jóvoltából (nem akkreditáltan indították a szakunkat- akik nem folytatták a sulit, még mindig perelnek). Én végz&#337;s vagyok már, els&#337; diploma, de reménykedtem benne, hogy ezt az évet megúsztam volna. Ugyanis ha kiderülne, hogy mégis jár, akkor visszamen&#337;leg ezt az évet ki kellene fizetniük, mert a kérvényt én beadtam id&#337;re.
No mindegy. Ez van.
Köszi a választ! Üdv: Bobo
Bobo
 


Zsóka!

Jól értelmezem, hogy nálad is az amerikai angol "jön be?" 9 hónapig jártam egy nyelviskolába, ahol a totál kezd&#337; szintt&#337;l egy amerikai lány volt a tanárom. Képzelheted, milyen jól értettük egymást:&#336; egy szót sem tudott magyarul, mi egy szót sem angolul. Mégis: 9 hónap múlva a nyelvvizsgán nem volt probléma a kiejtés, az értés, semmi.Simán átengedtek. Azóta is sokkal jobban értem az amerikai angolt mint a britet. A brithez id&#337; kell, mire megszokja a fülem.

Lányok!MOndjatok valamit a KOdolányiról légy szíves! Jó? Nehéz?

Köszi, Rita
ritasol
 


Kedves Rita!

Én 1995-1998-ig jártam a Kodolányi kommunikáció szakára. Hát nem gebedtem bele. Akik 1997-t&#337;l jártak már csak tanár szakkal együtt kezdhették ezt a szakot és, ha jól emlékszem nekik már 4 éves, de ebben nem vagyok biztos. Az idegenforgalmi szak nagyon kemény volt már akkor is, az én szakom azért volt könnyebb mert mi voltunk a 2. évfolyam és még nagyon tapasztalatlanok voltak. Mostmár biztosan nehezítettek, bár nagyon "nehéz" tantárgyakat nem hiszem, hogy beraktak volna. Szóval idegenforgalmi szak nagyon színvonalas volt már akkor és a tanári szak is kemény volt állítólag, bár tanárja válogatta. A gazdálkodási szak akkor indult mikor én eljöttem, arról nem tudok mondani semmit. Az biztos, hogy a tandíj árában akkor nem volt semmi könyv, jegyzet, mindenért külön kellet fizetni, egy uv. 1000 Ft volt. Eleinte ez a "gazdagék" iskolája volt, aztán kés&#337;bb olyanok is jártak ide, akik igenis keményen megdolgoztak a tandíjért és elég nehezen éltek meg a suli id&#337; alatt. Most indulnak másoddiplomás szakok március végén és míg a bp-i Gazdasági F&#337;iskolán 120000 Ft egy félév az Idegenforgalmi szakon, addig a Kodolányiban "csak" 60000 Ft. Szerintem ez viszonylag korrekt összeg. F&#337;leg, hogy az óraszám nem sokkal több Bp-en. Ha vmi konkrétra vagy kíváncsi, szivesen válaszolok.

Szia:

Geri
geri (geri)
 

Vissza: Errõl - arról

Jegyzetfüzet: