Új privát üzeneted érkezett!

Jaj, nem kétéves, hanem 2.5 éves. Elnézést. Végül is nem ez a lényeg, hanem ez a kivételezés. Hogy valaki kap, valaki nem, de igazán senki nem tudja, hogy mirõl is van szó.

Szila
Szila
 


Szioasztok,
én is kaptam. A nyugdíjasok kapnak most 19500 (ha jól rémlik) ft egyzseri nyugdíjkiegészítést, amit a nyugdíjrendszerû juttatásban részesülõk is kapnak. Na ezek vagyunk mi, kismamák. SZvsz ez a 10500 ez a pénz, csak kismamákra vetítve.
Zsóka

Zsóka
zsóka
 
 


Ezt akkor csak a gyesesek kapják.

De ennek mi köze a családi pótlékhoz?
Judit
 

 
 

Na, akkor talan megoldodott a rejtely! Az en szamlamon is kb 10.000 Ft-tal volt tobb, meg meg is dicsertem magam, hogy ennyivel kevesebbet koltottem az elmult honapban...Aztan rajottem, hogy az lehetetlenKép, mar a Takiszhoz akartam telefonalni, mert meg voltam gyozodve arrol, hogy ok utaltak tobbet. De ha tobben kaptak, akkor az valamilyen plusz juttatas lehet.
Eva
eva
 
 


No, én nem kaptam még. Mi ennek a pontos neve? Minden csp-snek jár? Minden gyerek után ? Úgy tudtam csak augban, és csak az iskoláskorúaknak. Ezek szerint rosszul. Irjátok már meg, mert akkor megérdeklõdöm én is. Köszi
Névtelen
 


Sziasztok!

Ez amirõl én írok val. egy kicsit más.
Úgy hívják, hogy Adómentes iskolakezdési támogatás.
A munkáltatóm adta épp most, szerintük az apeh ajánlotta fel, mint lehetõséget. A páromnál nem szóltak egyelõre (bár elég rokon intézményben dolgozik), így fogalmam sincs, hogy mi a hatásköre, de szerintem érdemes megkérdezni a munkahelyeken.

Lényege, hogy olyan gyerekek után, akik suliba járnak avagy most kezdik a sulit, 10 ezer forintot lehet kapni. Olyan formában, hogy számlára vehetsz tankönyvet, taneszközt és ruhát, és a munkáltató nevére kell írni a számlát, és ennek alapján kaphatod a támogatást.

Gõzöm nincs, hogy pontosabban mi ez, talán ha valaki ért az adó dolgokhoz, talán olyasmi mint a munkáltató által nyújtott étkezési támogatás vagy egyebek, és egyéni, hogy él-e vele a munkáltató (egy gyerek után csak egy helyrõl lehet igénybe venni), de talán egy próbát megér, hátha máshol is van ilyen.

Ildi

Ildi
pildi
 
 


Sziasztok! Kérlek nekem is segítsetek!
Szóval: 2000. aug. 28-án szültem, azóta 34000 ft GYED-et kapok, elõzõ fizetésem alapján. (egészségügyben dolgozom)
Mivel ez az összeg igen megalázó nekem, a második babánál már okosabb szeretnék ellni. Õ egyébként 2003 januárban fog érkezni. Szóval azt találtam ki, hogy visszamegyek dolgozni, 2002. július 1-tõl. Így az ominózus 180 napom meglesz. Jelenleg a fizum 53000 forint. (gyermekorvosként!!!!!!)
Arra gondoltam,hogy másodállásban bejelentkeznék egy kft-hez. A kérdésem,hogy szerintetek hogy kell kiszámolni, hogy a plafon-GYED-et, azaz 83.000 forintot tudjak kapni? Egyáltalán ez beleszámít? Szerintem igen, mert járulékot fizetnék ebbõl is...
Szóval a 180 napi fizetést el kell osztani 365-tel? Vagy hogy számolandó?
Köszönöm,
Szandra
Szandra
 


szia szandra!
szerintem hívd fel a teve utcai betegségi ellátási osztályt (beo), mert ha jól tudom õk bírálják el a beadványokat, és náluk jobban senki sem tudja ezt.
a 180 nap csak a kötelezõ biztosítási idõ, ainek meg kell lennie, de a gyed összegét az egész évi keresetbõl számolják.
summa summárum: hívd fel õket, mert amikor még én érdeklõdtem ilyesmik után, a különbözõ megyeszékhelyeken különbözõ dolgokat mondtak.
a szémuk:288-5100 vagy a beo1: 288-5169
sok szerencsét. nekem tudtak segíteni.
névtelen
 


Sziasztok!
Tudtok nekem is segíteni (a mh-en nem szeretnék errõl érdeklõdni)?!
2001. augusztusában született a lánykám. Mivel febr. 15-tõl táppénzen voltam (sajnos), nem a bérem (nincs meg az a bizonyos 180 nap) után kapom a GYED-et, hanem a min.bér 2*-ese után.
De a kérdésem arra vonatkozik, hogy szeretnénk kistestvért a lányka 2 éves kora elõtt.
Tehát:
ha még a szüléskor a GYED-et kapom, a friss baba után is a terheságyit fogom-e kapni 168 napig, vagy csak a GYED-et?

ha mégsem jönne össze és csak a 2 éves kora után születne a kis testvér (tehát már GYES-en leszek). a kérdés ua. a terheságyit fogom-e kapni ill. letelte után újra a GYED-et fizetik-e???

köszi elõre is, Phaedra
Phaedra
 


Phaedra

Ha egyébként a jogositó feltételek fennállnak (biztositási jogviszony)akkor a születendõ kisbabád után jogosult vagy TGYS-re. Ezt vagy a szülés várható ideje elõtt 28 napon belül, vagy a szülés napjától tudod igénybevenni.
A 168 nap letelte után GYED-re leszel jogosult.
Üdv: Kati
ckatalin
 
 


Köszi, Kati
Phaedra
Phaedra
 


Sziasztok!

Lányok,
nem tudjátok, mennyi lesz a megemelt családi pótlék? És mikortól folyósítják?

Köszi

Szila
Szila
 


Szila!
Én úgy tudom hogy szeptembertõl emelik 20%-kal, és augusztusban kapunk +1 havi csal. pótlékot.

Nekem az lenne a kérdésem, hogy én decemberre várom a babát és a GYED-et akkor a 2002-es vagy a 2001-es bérem után fogják számolni, tehát a GYED elõtt amit adnak (nem jut eszembe a neve) az amikor lejár nekem már 2003 lesz tehát ennek a végétõl nézik vissza a GYED-et vagy a gyerek születését megelõzõ évtõl. Nem tudom érthetõ e? Igazából tehát azt szeretném tudni, melyik évet veszik alapul a gyed számításánál?

Köszi Kata
Kata
 


Kata, a születési évet megelõzõ évet veszik alapul. Ha akkor volt kereseted azt, ha nem (tgyás, elõzõ gyerek utáni gyed ilyesmi) akkor a minimálbért véve alapul. Én igy szivtam meg (már bocsi) 2000 dec 20-án szültem, de 99 január 31-ig még dolgoztam az elõzõ terhességem alatt, igy most a gyedem alapja az a bizonyos 99. januári bér, akkor is, ha idõközben a bérem már a duplájára emelkedett.
ZA
Ui: hogy lehet az, hogy itt van már olyan aki megkapta az augra igért csp kiegészitést? Ez gyerkõcönként? Én eddig nem kaptam. Talán most????
ZA
 


Sziasztok!
Barátosném gyermeket vár! Az õ kérdését tolmácsolom:

Elsõ gyermekével GYESen van, októberben lesz a kölök 3 éves. A munkahelye, ahonnan GYEDre ment, nem hosszabbította meg a szerzõdését, így 99' óta nincs munkahelye. Most egy hónapos terhes, tehát március környékén jön a baba. Mit tud tenni annak érdekében, hogy GYES-en kívül esetleg jogosult legyen GYEDre, meg miegymásra. Várandósan nem tud munkát keresni/azaz kapni/, a GYES-bõl meg megélni nem lehet. Ismerõsünk szerint, csak GYESre jogosult.
És ha munkanélkülire menne? Van valami lehetõsége?

Köszönettel:
Csi
lehner
 


Kedves Csi, íme a válasz:
A terhességi gyermekágyi segély igénybevételének egyik feltétele, hogy a szülést megelõzõ két éven belül 180 nap biztositási idõvel rendelkezzen. A biztositási idõbe beszámit a TGYS-en és GYED-en töltött idõ is.
Ahogy az információkból kiszámoltam, a barátnõdnek megvan ez az ideje, mert ha 2003.03.hóra várja a babát, akkor 2001.03. hótól kell nézni a két évet és Õ 2001.10.hóig volt GYED-en az elsõ babával és az (2001.03.-10.ig) 214 nap biztositásban töltött idõt jelent.
A másik feltétele a TGYS-nek, hogy biztositási jogviszony alatt, vagy a megszûnését követõ 42 napon belül szüljön. A munkanélküli is ennek minõsül.

1. Vagy elmegy munkanélkülire és az idõ alatt szül, akkor kap TGYS-t, az összege a minimálbér kétszerese alapján kerül kiszámitásra, de a munkanélküli alapját képezõ átlagkeresetnél több nem lehet.
Meg kellene kérdezni a helyi Munkaügyi Központtól, hogy egyáltalán jogosult-e munkanélkülire, és ha igen akkor is mennyi idõre. Ha pl. azt mondják, hogy csak két hónapra, akkor csak 2003.februárban kellene bejelentkeznie a munkanélkülire, hogy a szüléssel nehogy kifusson az idõbõl.
Ebben az esetben úgy gondolom, hogy elég kevés lesz a TGYS és a GYED összege, mert az utolsó keresetét veszik figyelembe, mint a munkanélküli alapját. (Persze, ha elég magas volt a bére akkor ez nem igaz ! )

2. Vagy a szülés elõtti 1-2 hónapban valaki bejelenti mint alkalmazottat, bruttó 100.000.-Ft-tal. Ha ilyen módon biztositott marad (a munkáltatónak nem kerül a szülés után semmibe) akkor jár a TGYS (mert a szükséges 180 nap biztositási ideje megvan) és a GYED-is, mert biztositási jogviszonyban van.
Akkor is jár a GYED, ha olyan határozott idejû munkaszerzõdést kötnek, ami a TGYS folyósítása alatt szûnik meg, a határozott idõ lejártával.
Én mindenképpen ezt a megoldást választanám, mert igaz, hogya barátnõdnek most (ill, majd jövõ év elején ) ki kell fizetni a bejelentett bére utáni közterheket, de akkor elfogadható összegû ellátást kap 2 évig.

Szerintem menjen el a Munkaügyi Központba az összes munkaviszonyos papirjával, és kérdezze meg, hogy jogosult e munkanélküli segélyre (természetesen majd a GYES lejárta után) és mennyi idõre, valamint hogy mennyi lenne az ellátás alapja (a TGYS és a GYED ennek az összegnek a 70%-a lenne) . Ezekbõl az infokból már kikalkulálható, hogy mi érné meg.

Üdv. Kati
ckatalin
 
 


Kati!

Nagyon-nagyon köszönöm!
Tudod, nekem jó, hogy válaszoltál, csak ilyenkor mindig az jár a fejemben, hogy aki nem szerez Rólad tudomást, az egyszerûen elvész a hivatali útvesztõben...Még egyszer köszike!

Remélem, amit én írok le, az is segíthet:

Kevesen tudják, hogy a GyES után munkába álló anyukáknak milyen jogaik vannak fizetésemelés terén. Nos, a Munka Törvénykönyve errõl úgy rendelkezik /leegyszerûsítve/, hogy amennyi fizetésemelése volt a velem egy munkakörben, hasonló beosztásban álló kollegámnak, annyit KELL nekem is megkapni. Ha valakit érdekel, elõketítem a törvény másolatát, mert bizony ezt elég sok cégnél elfelejtik...
Sziasztok: Csi
lehner
 


Kati!

Nekem a második GYED-emet nem a két gyermek közti fizuemelés alapján számolták ki, hanem az elõzõ fitetés alapján, ugyanazzal az öaazeggel, amivel az elsõ esetben. Barátosnémnél miért az esetlegesen 100-ezer bruttóra bejelentett bérrel számolják majd a GYEDet?

Köszike
Csi
lehner
 


Csi !
Kérlek konkrétumokat irj!!!! (Mikor született az elsõ ill. második gyermeked, mikor mentél GYED-re, a két gyermek között dolgoztál-e, mennyi idõt stb.)
Tavaly nov.24-tõl változtak a szabályok, és általában csak az érvényes jogszabályok vannak a "fejemben", de ha megirod a szükséges adatokat visszakeresem, hogy jól kapod-e az ellátást.
Lehet a mail cimemre is: ckatalin@mailbox.hu.
ckatalin
 
 


Sziasztok!
Elmondom az esetemet, mert Ti is okulhattok belõle!
Jan. végén lesz újra kisbabám, eddig GYED-en voltam, júl. 1-tõl visszamentem dolgozni.
Mivel nevetségesen alacsonynak találtam az eddigi GYED-emet, ezért utánanéztem a dolgoknak. Amennyiben a fõállásomban nem töltöm be a heti 36 órát, tehát akát napi 7 órán vagyok, akkor a mellékállásomból is fogom kapni a GYED-et, ami ott lehet a max. 83000Ft, tehát a kettõ nem adódik össze, és ez a meglepõ. Ezért elmentem egy tuti kis Kft-be még 6 hónapra dolgozni, mert ez megéri nekem. Gondolom Nektek is...
Ja, és feltétel a 180 nap biztosítotti jogviszony megléte az elmúlt 2 évben, különben az elõzõ GYED alapján fizetnek... Most drukkolok hogy ne legyen kora-baba...
Szandra
szandra
 


Sziasztok!

Tudja valaki, hogy GYES mellett járt-e az a bizonyos 19000Ft (május óta vagyok gyesen)?

Anna
danna
 
 


A héten jutottunk hozzá egy nyomtatványhoz, amelyet itt közkinccsé teszek, hátha másnak is segítség. A Lõportár utcában intézhetõ szociális juttatásokhoz szükséges papírok listája:

Igénybejelentéssel egyidejûleg az alábbi dokumentumokat kell bemutatni, illetve benyújtani:

Egyszeri anyasági támogatás igényléséhez:
- az igénylõ (szülõ nõ) személyi igazolványa és lakcímnyilvántartó kártyája
- az igénylõ TAJ-kártyája; adóazonosító jelét tartalmazó adókártya,
- a gyermek(ek) TAJ-kártyája
- a gyermek(ek) eredeti születési anyakönyvi kivonata
- terhes gondozást végzõ orvos igazolása arról, hogy szükséges alkalommal részt vett a terhesgondozáson (nem a terhesgondozási könyv)
- amennyiben meghatalmazott jön az egyszeri anyasági támogatás igénylése ügyében, úgy a csekk felvételéhez 2 tanús meghatalmazás szükséges.

GYES, GYET igényléséhez:
- az igénylõ személyi igazolványa és lakcímnyilvántartó kártyája,
- a gyermek(ek) eredeti születési anyakönyvi kivonata
- a szülõk és a gyermek(ek) TAJ-kártyája
- az igénylõ adóazonosító jelét tartalmazó adókártya
- amennyiben magánnyugdíjpénztárnak tagja, úgy a belépési nyilatkozat záradékolt példánya
- munkaviszony esetében a fizetés nélküli szabadság engedélyezése
- ha az igénylõ munkaviszonya megszûnt, annak megszûntetõ okirata
- munkanélküliség esetében megszüntetõ vagy a szüneteltetõ határozat.

Nevelési ellátás (családi pótlék, iskoláztatási támogatás) igényléséhez:
- az igénylõ személyi igazolványa és lakcímnyilvántartó kártyája
- a gyermek(ek) eredeti születési anyakönyvi kivonata
- szülõk és a gyermek(ek) TAJ-kártyája.

Reklamáció esetén:
- az igény átvételének igazolása (szül.anyak.kiv., átvételi igazolás)
- az igénylõ személyi igazolványa és lakcímnyilvántartó kártyája
- az igénylõ TAJ-kártyája
- utolsó havi bankszámlakivonat banki utalás esetén
- utolsó havi folyósítási szelvény postai utalás esetén.

Ügyfélfogadási idõ:
H, K : 8-15,30
Sz: 8-17,30
Cs: 12-15,30
P: 8-12

Cím: XIII. Lõportár u. 3/a. (Lehel tértõl a 14-es villamossal két megálló, utána még tovább egy sarok)
Tel: 350-2481
Fax: 349-6530

Idáig tart a hivatalos nyomtatvány (sajtcédulán jutottunk hozzá a fenti irodában, de nagyon örültünk, hogy legalább van ilyen).

Személyes tapasztalataink:
- ugyanitt kell lemondani a GYES-t is (valószínûleg a GYED-et is), amennyiben újabb kisbabád születik, és szeretnéd igénybe venni a TGYÁS-t: terhességi gyermekágyi segélyt, amit a GYED-el azonos módon számítanak ki, tehát jóval magasabb összeg a GYES-nél, már aki a GYED-et fogja választani késõbb.
- sorszámot kell kérni
- ezután vélhetõen néhány napi hidegélelemre lesz szükség, mert kicsi a helyiség, alig pár ablaknál foglalkoznak az ügyfelekkel
- hiába vagy körültekintõ, a nyomtatványok érthetetlenek, nem egyértelmû, hogy mit hol fognak intézni, mindig kiderül, hogy valami még hiányzik


Amit viszont a Teve utca 1-ben kell intézni, illetve a Váci úti irodában:
- nyomtatványt kérni és leadni a TGYÁS-hoz
dorka
 
 


Sziasztok!
Nem teljesen témába vágó a kérdésem, de hátha tud valaki segíteni. Mennyi szabadságot lehet kivenni abban az évben, amelyben az ember lánya elmegy GYED-re? És mi történik a bennmaradt napokkal? No és a GYED-en illetve GYES-en töltött idõszak után jár szabadság?
Köszi!
Liana
Liana
 


LianaKép

Abban az évben, amikor elmész Gyedre elvileg az egész évi szabidat kiveheted. De ha marad bent napod, akkor a bentmaradt napokat és a Gyed ill. Gyes alatti szabit is meg kell, hogy kapd, ha visszamész Gyesrõl. Ha nem adják ki akkor ki kell, hogy fizessék.

Panka

panka
 
 


Liana
Szabadság jár a szülési szabadság (TGYS) idejére és a lejártától számitott még egy évig (összesen kb.1,5 év-re).
Ha majd a GYES lejártával visszamégy dolgozni, elõszõr ezeket az összegyûlt szabadság napokat kell kivenned. Ha nem mégy vissza dolgozni (a GYES lejártával felmondanak vagy közös megegyezéssel megszûnik a munkaviszonyod stb.) akkor szabadság megváltásként kell kifizetni ezeket a szabadság napokat. A törvény szerint csak ebben az egy esetben (tehát a mv.megszûnésekor) van lehetõség a szabadság pénzbeni megváltására.
Üdv. Kati
ckatalin
 
 


Jaj, de nagyon rendesek vagytok! Nem is gondoltam, hogy ilyen gyorsan válaszol valaki. Már csak az a gondom, hogy én tanár vagyok, évi negyvenvalahány nap szabival. Ezek szerint a GYES lejártakor még kb. 60 nap kiveendö szabadságom lesz? Vagy ilyenkor nem ezt veszik alapul?
Liana
Liana
 


Kerdeske: Jelenleg kozalkalmazottkent dolgozom, ez ev junius 15.-tol dolgozom, elotte egyetem nappali tagozatara jartam. A gyermeket aprilis elejere varom. Az eddig leirtak alapjan tehat meglesz a 180 nap munkaviszonyom es a biztositasom is. Kaphatok e akkor GYED-ET ha csak februar 28-ig van szerzodesem? A munkaltatom szerint ugyanis sem tappenzre sem Tgyasra (vagy valami ilyesmire)sem vagyok jogosult, ugyanis en egy olyan emberkenek a helyen dolgozom, aki szegeny a leszazalekolasat kerte, es o van tappenzen, s ezt a leszazalekolast az egy eves tappenze lejarta utan kapja meg. Engem igy marcius elejetol vettek volna fel az o helyere, de valoszinuleg a gyermek miatt nem teszik meg.
A kerdesem az, ha valami problemam lesz (remelem nem)betegen is be kellene jarnom dolgozni? S bar a torvenyben rogzitett munka napjaim meg lesznek, megis hiaba dolgozom?
En ezt mar vegleg nem ertem. Azert megiscsak tobb a 100 feletti fizetes 70%a mint a gyes. Tenyleg, ebbol meg vonnak adot? Tehat a 70%nak a 80%-at? Remelem nem fogalmaztam tul bonyolultan bar itt minden olyan bonyolult hogy neha azon morfondirozom, vissza kellene adni a diplomam Kép))
Koszonettel
ZsR.
zsr
 


SziaSztok,

én a következõket hallottam:

a babám 1 hónappal fog késõbb megszületni mint ameddig a gyed jár. ezért azt mondták, hogy vegyem ki a szabimat pár napot, majd irassam ki magamat addig az 1 hónapig, aztán utána újra jogosult vagyok a TGYÁSra is meg a gyedre is.

a 180 napom még a mostani gyed elõtt megvolt, így nem lehet probléma.

sõt ha a cégnél béremelés volt év végén akkor nekem is bért kellett volna emelni, és ez az új gyed számításánál fontos is lehet.

na remélem értehtõ voltam.

Barbamama
Barbamama
 


Barbamama!

Ez bítos, hogy így van? Én is így szülöm a másodikat. Májusba lejár a GYED, júniusba születik a tesó. Felhívtam
a ESZCS Minisztériumot és ott azt mondták, hogy jár minden
részemre. Igaz mintha azt mondták volna, hogy nem a 2 éve ezelõtti fizúmat veszik alapul hanem a minimálbér 2x-sét.
Így van???

Kriszta
Kriszta
 


Kriszta, nekem ezt az anyósom mondta, õ ezzel foglalkozik, de majd megkérem hogy mondjon hozzá valami rendeletet is.

én is direkt rákérdeztem, hogy mi van akkor ha belelépek a gyedbõl gyesbe, mert 1 hónappal késõbb jön a baba.
Erre mondta, hogy vegyem ki a szabimat, ami ugyis járt a gyed alatt is, és menjek el táppénzre.
És akkor már megint kaphatom a TGYást meg utána agyedet a fizumra számítva.

Barbamama
Barbamama
 


Barbamama!

Ha megkérdezted az anyósod megírnád akkor, hogy van ez pontosan.
Köszi

Leírom az e-mail címemet is: tkriszta@enternet.hu


Kriszta
Kriszta
 


Sziasztok!
A következõ kérdésem lenne:
Szeretnénk még egy babát a párommal. Sajnos elég kevés a mostani GYED-em. De nem szeretnék visszamenni a két gyerek között dolgozni. A kérdésem az lenne, hogy azt tudom, hogy a GYES mellett lehet munkát végezni (4 órában). Ha én nem a fõállásomon szeretném ezt a munkát végezni, ahnem egy KFT-nél vagy BT-nél másodállásba, persze jó sok pénzért, ha ez a munka 180 napnál hosszabb igeig tart és utána szülön a gyereket, akkor ez a másodállás munkabére lehet-e alapja a GYED kiszámításának???
Hát elég bonyolult voltam, de ha valaki éerti és tudja rá a választ, akkor megkérném, hogy írjon!!Kép

Köszi: Évike
Évike
 


Barbamama, bocsi hogy beleszólok, de a TGYS-re akkor is jogosult leszel, ha GYES alatt születik meg a második baba. Felesleges ezért a szabadságodat kivenni, vagy táppénzre menni. A TGYS alapja mindenképpen a min. bér kétszerese lesz.( Anyósnak üzenem: TGYS-t a táppénz szabályok szerint kell megállapitani, ha a jogosult rendelkezik az irányadó idõszakban min. 180 napi jövedelemmel. 180 nap jövedelem hiányában az ellátás alapja a min. bér kétszerese. 2001.nov.24-tõl hatályos)
Az ominozus irányadó idõszak 2002.évi szülés esetén 2001.01.01.-2002.a szülés napjáig. Ez idõ alatt pedig TGYS-ben és GYED-ben részesültél, ami nem eb.alapot képezõ jövedelem (tehát min. bér kétszerese...)
A TGYS-re való jogosultságot pedig az határozza meg, hogy biztositási jogviszonyban legyél (általában).
Üdv. Kati
ckatalin
 
 


Na ennek utána nézetek, mert nekem azt mondta az anyósom, hogy a 180 nap a munkaviszonyra vonatkozik. És a szerzõdés szerinti bért kell alapul venni.

De mondom még egyszer meg fogom kérdezni. Biztos ami biztos.


Barbamama
Barbamama
 


Sziasztok!

En is ezen torom a fejem, hogy hogyan erdemes "anyagilag" idoziteni a masodik babat. Amit en felfogtam a sok torvenybol /es ha jol ertem, ckatalin, Te is ezt mondod?/, akkor ahhoz, hogy az idokozben megemelkedett fizetesem legyen az uj GYEDem alapja, ahhoz fel evet "aktivan" kell dolgozni a szulest megelozo evben. Ebbe beletartozik a szabadsag, nade ugye az csak 1-2 honap. A veszelyeztetett terhesseg miatti tappenz az nem, jol sejtem?
-Afonya
Névtelen
 


Kati!

És a GYED-et mi alapján számolják ki? Mint írtam már nekem a 2. gyermekem jövõ júniusba születik meg a lányom májusba
tölti be a 2. évet. Azt mostmár értem, hogy a TGYS a minimálbér 2x, de a GYES-t is így számolják?

Köszi, Kriszta
Kriszta
 


Kedves cKati!
Egy kis tanácsot kérnék (nagyon rendes vagy, hogy ennyit törõdsz velünk!) Egy picit más téma: nevezetesen a nyugdíj. A nyukámnak 38 éves igazolt munkaviszonya van és 55 éves mikor mehet nyugdíjba (jó lenne, ha egy kicsit több ideje lenne)Köszi: Szofi
sz
 


Katalin, én is azt infot kaptam, hogy a torvény a következõt mondja ki: ha nincs tényleges bér ... tovább nem tudtam megjegyezni de ezen van a hangsúly, akkor a szerzõdés szerinti bér jár. A gyed nem tekinthetõ tényleges bérnek. tehát nem a gyed után fognak számolni újra gyedet hanem a szerzõdéses bérem szerint.

vagy ez már úgy mûködik hogy ahány cég annyi szokás?

Tomka
Tomka
 


Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni Tõletek, hogy ha lejár GYES-em, s nem akarok már a régi helyemen dolgozni, mert megromlott a volt fõnökkömmel a viszonyunk, akkor ugye nem kötelezõ visszamennem a 3 hónapra dolgozni, hanem kivehetem a szabadságomat? 1998. február óta nem dolgozom, áprilisban született a lányom, majd rá két és fél évre a fiam. Tehát 5 és fél évig leszek itthon. Kb. hány nap szabi jár majd nekem? Ez remélem kiteszi a három hónapot.Mi alapján számolják ki az összeget? Folyamatos a munkaszerzõdésem, a minimál bér körüli összeggel. A mostani min. bért veszik majd figyelembe és nem a 1998-ast ugye? Vagy a GYED-em alapján számolják, itt vélelmezett fizetést kértek, ami jóval több, mint a minimál bérem lenne. Ez alapján is kérhetem a szabim elszámolását? Bocsi, ha hosszúra és értelmetlenre sikeredett. Azért értitek?

NINA
NINA
 


Sziasztok!
Tud errõl valaki valami bõvebbet:
[url=http://index.hu/gazdasag/magyar/szocpol1112/" TARGET="_top]http://index.hu/gazdasag/magyar/szocpol1112/[/url]
Pl.
-Milyen összeget lehet igényelni? (A felsõ határ érdekelne)
-Mennyi idõ alatt kell visszatörleszteni?
-Éllettársi kapcsolattal lehet-e igényelni, vagy csak házastársival? stb..
Ha valaki tud róla valamit, esetleg van ilyen tapasztalata, írjon!
Elõre is köszi: Vica
vica
 
 


Vica!

Az összeghatárok most emelkedtek. Szerintem a házastársi az kell hozzá, bár nem tudom. Ha meglevõ gyerek után igényled, akkor ez vissza nem térítendõ támogatás. Ha ezután tervezett gyerekre igényled, akkor van türelmi idõ (3 ill. 6 év) utána viszont fizetni kell, ha addigra nincs meg a gyerek, de ez van az általad linkelt cikkben. Valamikor létezett olyan, hogy a teljes költség x százaléka lehet csak a szocpol, ez ma már szerintem alapban teljesül. Most nem akarok hazudni az összegekrõl, valahol 500 körülre emelték az elsõ gyereket, 1-1mil.t ér a második és harmadik, a negyedikhez nem tudom, hogy nyúltak-e (régen az elsõ 200 volt, a második harmadik volt 1-1- és minden további gyerek is 200 volt) Ha jól értem, az elsõ és a második gyereket lehet hitelezni, továbbiakat nem (vagy csak a meglevõ plusz egy-kettõ?? azaz mondjuk négy gyerekesen 6-ig? )
Ildi

Ildi
pildi
 
 


Ja, és régen olyan is volt, hogy méltányossági méret. Azaz akármekkora nagy lakáshoz nem lehetett igénybe venni. És az igénylõk nem rendelkezhettek saját lakással (akkoriban anno kettejüknek összesen lehetett fél)
Ildi

Ildi
pildi
 
 


Sziasztok
Áfonya - igen jól tudod, a 180 nap jövedelembe a szabadság és a ledolgozott idõre járó bér számit be, a táppénz nem. Tehát, ha tudsz ennyit dolgozni+ szabin lenni, akkor a tényleges 180 napi kereseted alapján kapod a TGYS-t és a GYED-et is.

Kriszta - a GYED ugyanannyi lesz mint a TGYS-ed, csak a GYED-bõl az adón kivül nyugdijjárulékot is kell vonni (8%).

Sz - ha jól számoltam anyukád 1947-ben született, igy elõrehozott öregségi nyugdijra jogosult 38 év szolgálati idõ megléte esetén az 57.életéve betöltésekor.

Tomka - ez nem úgy mûködik, hogy " ahány cég annyi szokás", ezt törvény irja elõ. Tehát az a mondat: tényleges bér hiányában a min. bér kétszerese a TGYS és GYED alapja, kivéve, ha a szerzõdés szerinti bér ennél kevesebb. Pl: ha a szerzõdés szerinti béred 60.000.-Ft, akkor nem a min. bér kétszerese (50.000 x 2 )alapján kapod a TGYS-t, hanem a 60.000.-Ft után.

NINA - a Gyes-en lévõknek is meg kell kapni azt a mértékû béremelést, amit a távolléte alatt a hasonló munkakörben dolgozók megkaptak. A szabadságodat ezzel a megemelt bérrel fogják kifizetni. (Remélhetõleg ! Ha nem igy van nyugodtan fordulj a Munkaügyi Birósághoz, mert ez a kötelezõ bérrendezés a Munka Törvénykönyvében van szabályozva.)
Szerintem érdemes lenne érdeklõdni a munkahelyen, hogy a fõnököd akar e veled dolgozni, mert ha õ sem, akkor lehet hogy felmondanak (felmondási idõ, végkielégités + a szabadság megváltás). Egyéb esetben a GYES lejárta után elõszõr a szabadságot kell kivenni és utánna lehet munkába állni.
Mindenkit üdvözlök
Kati
ckatalin
 
 


Köszi szépen a választ Kati.
Szerintem látni sem akar, de én sem õt!
Ha a Bt jogútód nélkül szûnik meg, akkor gáz van ugye?
Ha ugyanazt a tevékenységet egy másik céggel végzi, akkor oké?

Elõre is köszi

Nina
Nina
 


Kati, lehet hogy én értelmezem félre a törvényt de ezt írja:

"A terhességi gyermekágyi segélyre jogosultsághoz szükséges elõzetes 180 napi biztosítási idõbe be kell számítani :
- a biztosítás megszûnését követõ táppénz, baleseti táppénz, TGYÁS, GYED idejét."

egy másik pont:

"tényleges jövedelem hiányában az ellátásra való jogosultság kezdõ napján érvényes szerzõdés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni."

tényleges jövedelmnek a gyedet nem lehet tekinteni, ..


szóval ezért nem értem, hogy akkor hogy is van mert aki ezt mondta és odaadta végül a törvényt, náluk ez alapján számolnak gyedet tehát nem az elõzetes gyedet veszik alapul hanem a fizetést.
és ezért írtam hogy ahány cég annyi szokás, mert ez akkor úgy mûködik hogy melyik ügyintézõ hogy értelmezi a törvényt?
Mert ennél a cégnél nem úgy számolnak ahogy Te írod.
És ezért értetlenkedtem Kép

Tomka
Tomka
 


Sziasztok!

Na, ezzel én is így vagyok...
A debreceni TÁH ckati szerint számol. (Vagyis kell a 180 nap elõtte.) Az Egerben levõ megyei egészségbiztosítás, tb semmit sem tud errõl, vagyis szerintük az akkor aktuális munkabért kell figyelembe venni akkor is, ha éppen nem dolgozol. (Anyukám, mint munkaügyes is így csinálta.) Ez éppen nem mindegy lett volna nekem, mivel ugye a pedagógusok fizetése most emelkedett a gyedem alatt.
Azt hiszem a 3 évbõl már mindenképpen kifutunk a második gyerkõccel, de csak érdekel, hogy melyik a helyes eljárás...

[color=#476969:dc42bdeafd] Üdv: Juca
[/color:dc42bdeafd]
juca
Budapest XI. kerület
 
 


De a törvény azt írja hogy a 180 napba beleszámít a gyed is.
mint ahogy azt a Tomka is írta feljebb.


Ágota
Ágota
 


Ha jol ertem, az elso idezet csak a jogosultsagot fogalmazza meg, vagyis hogy az is jogosult tgyasra, akinek a 180nap a felsoroltakkal van meg. Szerintem ez az idezet nem az osszegre vonatkozik, csupan arra, hogy jar-e.

A masodik idezet valoban gyanus, de eleg rovid kiemeles, kene hosszabb.

-Afonya
Névtelen
 


Kati!

Köszi a választ.

Üdv, Kriszta
Kriszta
 


Sziasztok
A 180 nap min. kétféle esetben jelenik meg a törvényben. Egyszer a jogosultságnál, mert két éven belül min. 180 nap biztositásban töltött idõvel kell rendelkezni, hogy jogosult legyél TGYS-re.
A másik eset, az összeg kiszámitása: ha nincs min. 180 napi kereseted az irányadó idõszakban, akkor a TGYS összegét a min. bér kétszerese alapján kell kiszámitani.
Megnézhetõ: 1997.évi LXXXIII.tv. 40.par.(ez a jogosultságról szól) és a 42.par.(3)bek. az összeg kiszámitásáról szól.

Azért vagyok biztos abban, hogy én értelmezem helyesen, mert amikor a törvény változott (2001.11.24-tõl) a törvényalkotásban résztvevõ szakember tartott elõadást, és mondta el a jogszabály helyes alkalmazását. Ezen kivül az általa összeállitott törvénymagyarázó segédanyagot is kaptunk, amiben érthetõen, példákkal magyarázva irta le pl. a TGYS számitását.
Üdv. Kati
ckatalin
 
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: