Negyedik trimeszter? Hogy micsoda?

Elírtuk volna? Nem tudunk számolni? Nem, nem! A negyedik trimeszter egy létező fogalom. Míg az első három trimeszter a terhesség időszakát öleli fel, a negyedik trimeszter lényegében az azt követő 3 hónapot foglalja magában, a gyermekágyi időszakot is beleértve.

A negyedik trimeszter számos kihívással jár, de fontos hangsúlyozni, hogy ez egy természetes és átmeneti időszak az anyaság első néhány hónapjában, amely tele van érzelmi és fizikai változásokkal. Egyben ez az "összecsiszolódás" időszaka is, amikor az anyukák  jobban megismerik gyermeküket, és első ízben megtapasztalják, milyen kihívásokkal, eddig számukra ismeretlen dolgokkal jár az anyai lét.

Mire számítson az újdonsült anyuka az úgynevezett negyedik trimeszterben?

A test gyógyulása

A szülés semmihez sem fogható fizikai megterhelés, melyet követően az édesanyák testének időre van szüksége a teljes regenerálódáshoz, gyógyuláshoz. Ebben az időszakban a méh szép lassan visszaáll a normális méretére, és a test is fokozatosan visszanyeri korábbi "formáját".

Hormonális változások

A szülést követően természetes, hogy a nők hormonális változásokkal szembesülnek, amelyek jócskán befolyásolhatják az érzelmi állapotukat és persze méginkább bekapcsolhatják az anyai ösztöneiket is. Mondhatjuk, hogy az érzelmeink szélsőséges megélése teljesen természetes ebben az időszakban. Ha azonban úgy érzed, nem tudod kezelni a jelenlegi helyzetet, érdemes szakember segítséget kérned, hogy elkerült az olyan akár hosszan is elnyúló állapotokat, mint a szülés utáni depresszió.

Alvásmegvonás és kimerültség

A csecsemők gondozása a legtöbb esetben alváshiányhoz vezet az anyukák körében. A negyedik trimeszterben az éjszakai ébrenlétek és etetések rendkívül fárasztóak lehetnek, az anyukáknak pedig ki kell tapasztalniuk, meg kell tanulniuk, hogy miként birkózzanak meg a kimerültséggel. Épp ezért kiemelten fontos az őket körülvevő támogató közeg: egy megértő társ, családtagok és barátok, akik segítenek az édesanyáknak, hogy könnyebben átvészeljék ezt a kimerítő időszakot. 

Néhány javaslat, hogyan könnyítsük meg magunk számára ezt az időszakot:

# Legyünk türelmesek magunkkal és fogadjuk el, hogy a változások sokszor hosszabb időt vesznek igénybe

# Pihenjünk eleget! Próbáljunk meg pihenni, amikor a csecsemő alszik, hogy új energiákkal telve folytathassuk a gondozását!

# Beszélgessünk az érzéseinkről! Ne féljünk megosztani érzéseinket, gondolatainkat a támogató környezetünkkel, legfőképpen a párunkkal.

# Kérjünk és fogadjunk el segítséget! Ne feledjük, hogy nem vagyunk egyedül, és bátran kérjünk segítséget, ha szükségünk van rá. Ez egyáltalán nem szégyen, sőt! A segítség elfogadásával rengeteg terhet vehetünk le a saját vállunkról.

# Éljünk a pillanatban! Élvezzük ki a csecsemőnkkel töltött jó és kevésbé jó pillanatokat, hiszen nagyon hamar elillannak és nem jönnek vissza többé. 

Egy korábbi cikkünkben is írtunk már a "titokzatos" negyedik trimeszterről, ezt a cikket itt találod. 

 

Babanet, 2023. július 28.

Forrás: Nyitókép: GettyImages.com

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?