II. GÓLYAHÍR NAP A válságterhes gondozástól a nyílt örökbeadásig

2003. november 20-án került sor a Gólyahír Egyesület rendezésében a II.  GÓLYAHÍR   NAP-ra.

Dr. Ágoston Zsuzsa az EszCsM képviseletében az elmúlt időszak jogszabályi változásairól  beszélt, illetve hogy várható-e változás ezen a területen az EU csatlakozás után.

A korábbi évekhez képest jelentős változás, hogy lehetőség van az anonim szülésre és átalakult az örökbefogadók felkészítése. Szükség lenne arra, hogy a válságterhesekkel foglalkozó egyesületek normatívában részesüljenek. Az EU csatlakozással várhatóan a nyílt örökbefogadás kerül előtérbe, ugyanis az Unióban mindenütt ezt a formát preferálják.

Dr. Németh Tünde (Országos Gyermekegészségügy Intézet) izgalmas előadásából (A korai kötődés jelentősége a mindennapokban) azt emelem ki, ami az örökbeadást közvetlenül érinti: a normális szimbitokus kapcsolat előfeltétele a normális szeparációnak.

Az örökbeadó anyát arra kell buzdítani, hogy alakítson ki kapcsolatot gyermekével, születés után vegye kézbe, és búcsúzzon el tőle, még ha ez nagyon fájdalmas is. Ha nem búcsúzik el tőle, tárgytalan szorongás maradhat az anyában (annak minden negatív következményével).

Dr. Csákány M. György, a  Jáhn Ferenc Kórház  osztályvezető főorvosa a gondozatlan terhesség veszélyeire hívta fel a figyelmet. A szülésnél problémát jelenthet:

  • a terhességi kor ismeretlen
  • a magzat állapota ismeretlen
  • placenta praevie
  • váratlan belgyógyászati kórképek
  • HBSAg (hepatitisz lelet) hiánya
  • az anya pszichés állapota
  • a személyzet hozzáállása

Ennek ellenére meglepő tény, hogy a “gólyahíres” válságterhes anyák szülési mutatói jobbak, mint a normál populációé.

Szubjektív megjegyzés: a minisztérium képviselője azt a megjegyzést tette, “rettentően tiszteli az örökbeadó anyákat”. Más előadó is beszélt arról, hogy az örökbeadás a gyermekről való gondoskodás  tiszteletreméltó formáját. Az örökbefogadás intézményére minden bizonnyal szükség van.

Ha azonban az anya kizárólag kilátástalan szociális helyzete miatt – nem tudom, van-e ilyen – kényszerül örökbe adni gyermekét, ez a végrehajtó hatalom és minden illetékes kudarca kellene, hogy legyen és ellenkezik a gyermekvédelmi törvény (1997. évi XXXI. törvény) szellemével: „A gyermeket kizárólag anyagi okból fennálló veszélyeztetettség miatt nem szabad családjától elválasztani.”

IG

2003. november 12.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?