Megváltozott életritmus! - A második trimeszter

A várandósság legszebb hónapjai kétségtelenül a második trimeszterben köszöntenek be. Ez lesz életed egyik legaktívabb és legélénkebb időszaka, amelyben már teljesen közel kerülsz az anyaság érzéséhez.

 


A kismamákban ebben az időszakban kezd igazán tudatosulni, hogy kisbabájuk lesz. A reggeli rosszullétek remélhetőleg már elmúltak, a harmadik – és egyben utolsó – trimeszter tünetei pedig egyelőre nem jelentkeznek. A második trimeszter a várandósság legkellemesebb időszaka.

A második trimeszter a 14. héten kezdődik és a 28. hét végéig tart. Ez a terhesség középső szakasza, amikor elkezd látszódni a “babapocak” és először érezheted pocaklakód mozgását. A második trimeszterben az előző hónapokban esetlegesen érzett reggeli rosszullétek és fáradtság elhalványul. A szervezetben még mindig sok változás történik, a baba gyorsan növekszik, valamint a neme is megmutatkozik.

Milyen változások lehetnek a kismama szervezetében?

  • Fájdalom az alhasban: A második trimeszterben görcsöket és fájdalmakat érezhetsz az alhasban, amelyek azért alakulnak ki, mert a méh kitágulása nyomást gyakorol a közeli izmokra és szalagokra. A fájdalom enyhítése érdekében próbálj ki relaxációs gyakorlatokat, változtasd meg a testhelyzetedet, vagy rakj törölközőbe csavart meleg vizes palackot a hasad alsó részére.

  • Hátfájás: Az elmúlt néhány hónapban felszedett plusz súly nyomást gyakorol a hátadra, ami fájdalmas lehet. Annak érdekében, hogy enyhítsd a nyomást ülj egyenesen, aludj az oldaladon – párnával a lábad között –, ne emelj nehéz tárgyat, viselj lapos talpú, kényelmes cipőt vagy kérd meg párodat, hogy masszírozzon meg.

  • Vérző fogíny: A terhes nők körülbelül felénél duzzadt, érzékeny fogíny alakul ki. A hormonális változások miatt több vér kerül az ínybe, ami érzékenyebbé teszi és könnyebben vérzik.

  • Braxton-Hicks összehúzódások: A második trimeszterben érezheted, hogy a méh izmai megfeszülnek – ezek nem valódi összehúzódások vagy a szülés jelei, hanem normális tünetek. Az összehúzódások véletlenszerűen jönnek és mennek, valamint szabálytalan a ritmusuk és változó az erejük – gyakran több kellemetlenséget okoznak, mint fájdalmat. Az ellazulás érdekében igyál egy meleg teát, változtass a testhelyzeteden vagy igyál több vizet.

  • A mellek növekedése: Az első trimeszterben tapasztalt mellérzékenység  elmúlik, azonban a mellek tovább növekednek, miközben felkészülnek a baba táplálására.

  • Orrdugulás és -vérzés: A hormonális változások hatására az orrban lévő nyálkahártya megduzzad, ami orrduguláshoz vezethet, valamint az orrvérzést is okozhat.

  • Hüvelyi folyás: Normális, ha ebben az időben bővebb, fehéres folyásod van . Ha bármilyen változást tapasztalsz a folyás színében (zöld, sárga vagy véres) vagy állagában, akkor szólj az orvosodnak.

  • Szédülés: Ahogy a méh tágul az erekhez nyomódik és időnként szédülést okoz. A szédülés enyhítésének érdekében próbálj meg ne túl sokáig állni, lassan kelj fel a székről/ágyról, egyél rendszeresen, maradj hidratált, ne hordj szűk ruhákat, kerüld a forró fürdőt/zuhanyt, és a terhesség hátralévő részében próbálj meg a hátadon nem feküdni.

  • Gyakori vizelés: A méhed a második trimeszterben kiemelkedik a medenceüregből, így rövid időre megszabadulsz attól, hogy folyamatosan mosdóba kell menj, de a vizelési inger a terhesség utolsó trimeszterében visszatér.

  • Hajnövekedés: A terhességi hormonok felgyorsítják a hajnövekedést – nem mindig ott, ahol szeretnéd. A fejen lévő haj vastagabb lesz, azonban előfordulhat, hogy olyan helyeken is látsz szőrt, ahol korábban sose volt (pl. arc, hát).

  • Fejfájás: Az egyik leggyakoribb terhességi panasz a fejfájás. Próbálj sokat pihenni és végezz relaxációs gyakorlatokat (pl. mély légzés)!

  • Gyomorégés és székrekedés: az emésztőrendszered lelassul, hogy az ételnek több ideje legyen felszívódni. A gyomorégés enyhítésére próbálj meg gyakrabban és kevesebbet enni, kerüld el a zsíros és fűszeres ételeket! A székrekedés enyhítésére próbálj meg minél több rostos ételt enni, és minél több folyadékot inni, valamint a fizikai aktivitást is emeld!

  • Visszér és aranyér: A terhesség alatt a kismamák hajlamosak a visszér és aranyér panaszokra. Ennek enyhítése érdekében próbálj meg minél kevesebbet egy helyben állni, valamint ülés közben ne keresztezd a lábad!

  • Lábgörcsök: A második trimeszterben úgy érezheted, hogy a lábaid izmai összehúzódnak és görcsbe rándulnak – ez gyakran éjszaka történik. A görcsök megelőzése érdekében próbáld meg nyújtani a lábizmaidat lefekvés előtt, végezz rendszeres testmozgást, fogyassz magnéziumban gazdag ételeket, igyál sok folyadékot, és viselj kényelmes cipőt! A lábgörcsök enyhítésében a nyújtás, a jég, a hő vagy a masszázs segíthet.

  • A bőr változásai: A terhes nők gyakran úgy néznek ki, mintha “izgulnának”, mert a hormonszintek változása miatt az arcbőr kipirultnak tűnik. A melanin pigmentek növekedése miatt az arcon barna foltok jelenhetnek meg és egy sötét vonal a has közepén – ezek a baba születése után elhalványulnak. Ezeken a foltokon ronthat a napsugárzás, ezért hogyha a szabadban tartózkodsz használj naptejet! A hason, mellen és combon vékony, vöröses-lila vonalak – ügynevezett striák – jelenhetnek meg, amikor a bőr kitágul, hogy alkalmazkodjon a növekvő pocakhoz. A legtöbb stria elhalványul a szülés után.

  • Húgyúti fertőzések: A második trimeszterben gyakoriak a húgyúti vagy a húgyhólyag bakteriális fertőzései, amelyek a méh tetején helyezkednek el. Ezeket a húgyutak vagy a növekvő méh változási okozzák, ami megnehezíti a hólyag ürítését. Olyan tünetei lehetnek, mint a fájdalom vagy égő érzés pisilés közben, gyakori vizelési inger, zavaros vagy bűzös vizelet, hasfájás, vér- vagy nyálkanyomok a vizeletben. A hólyagfertőzések átterjedhetnek a vesére, és korai szülést vagy kis súlyú csecsemőt eredményezhetnek, ezért ha ilyet tapasztalsz azonnal fordulj orvoshoz!

  • Súlygyarapodás: A reggeli rosszullétek általában az első trimeszter végére csökkennek és visszatér az étvágy, ami valószínűleg növekedni fog. A második trimeszterben a kismamák körülbelül 0,25-0,5 kg-ot híznak hetente.

A babád legfontosabb mérföldkövei a második trimeszter végéig:

  • Kinyílik a szemhéja, valamint megjelennek a szempillái és szemöldökei.
  • A baba bőrét finom szőr borítja be, és a magzatmáz védi.
  • Kialakulnak a reflexei – nyelés, szopás.
  • Elkezd nőni a haja.
  • Kialakulnak az ujjlenyomatai.
  • A pocaklakó elkezd mozogni, valamint reagálni a hangokra és érintésekre.
  • A második trimeszter végére a baba akár 40 cm hosszú is lehet.

A várandóságodat hétről hétre itt tudod nyomonkövetni: Várandós naptár 

 

 

A cikk forrása: webmd.com

B.Edina, 2021. november 29.

 
 
 
Címkék:  

második trimeszter

X
EZT MÁR OLVASTAD?