Új módszer a síró baba elaltatására

Egy nyűgös csecsemő megnyugtatása nem egyszerű feladat. Vagy mégis? A tudósok találtak egy elképesztően egyszerű módszert a síró kisbaba elaltatására.


Próbáltad már a csitítást, a pólyát, a cumit, a babakocsit és az összes többi módszert, hogy megnyugtasd a vigasztalhatatlan újszülöttet, de úgy tűnik, semmi sem működik? A Current Biology című folyóiratban megjelent új tanulmány bemutatja, hogyan lehet a síró csecsemőket megnyugtatni, és – ami ugyanilyen fontos – hogyan lehet biztosítani, hogy el is aludjanak, ha már letettük őket.

A “sétálj, majd ülj le” módszer

Az eljárás, amely a szundikálásra és a lefekvésre egyaránt alkalmazható, elképesztően egyszerű – és költséghatékony! A lépések a következők:

  • Tartsd a karodban a síró babát, és sétálj vele öt percig, hogy megnyugtasd őt az alváshoz.
  • Ülj le, és tartsd az öledben az alvó babát további öt-nyolc percig.
  • Tedd a kisbabát a kiságyba.

Ennyi. Ez a módszer.

Az indoklás

Az első lépés, a hordozás inspirációja egyenesen a vadonból származik. Képzeljünk el egy oroszlán anyát, aki a szájában hordja a kicsinyét. Az oroszlánkölyök nyugodt testtartása és szelíd természete az úgynevezett “szállítási válasz” eredménye, amely a hordozás nyugtató hatása. A szállítási válasz, amely számos emlősnél – pontosabban azoknál az emlősöknél, amelyek kicsinyei a fejletlen “negyedik trimeszter” stádiumban születnek – a szívritmus és az akaratlagos mozgás csökkenésével jár. 

Kumi Kuroda, a japán RIKEN Agytudományi Központ vezető kutatója és kutatótársai arra voltak kíváncsiak, hogy ugyanez a reakció kiváltható-e az emberi csecsemők mély alvásba vezetésének folyamatában. “Sokan intuitív módon nevelünk és hallgatunk mások szülői tanácsára anélkül, hogy a módszereket szigorú tudományos vizsgálatokkal tesztelnénk” – mondta Kuroda a ScienceDaily című tudományos lapnak. “Pedig a tudományra szükségünk van ahhoz, hogy megértsük a csecsemő viselkedését, mert az sokkal összetettebb és változatosabb, mint gondoltuk”.

A tanulmány

Ennek felmérésére a kutatók 21 csecsemőt figyeltek meg egy és hét hónapos kor között, és összehasonlították viselkedésüket, mozgásukat és szívritmusukat négy különböző forgatókönyvre adott válaszként: ülő anyukájuk tartotta őket, sétáló anyukájuk tartotta őket, “mobil kiságyba” (azaz hintázó bölcsőbe vagy babakocsiba) helyezték őket, és kiságyba fektették őket. 

Az eredmények azt mutatták, hogy a síró csecsemőket a leghatékonyabban és legkövetkezetesebben a sétáló anyukájuk vagy a mobil kiságyak nyugtatták meg. Azt is megállapították, hogy a síró csecsemőket legalább öt perc séta után lehetett a legjobban megnyugtatni, még nappal is, amikor korábban éberek voltak. 

A következő lépés az volt, hogy betegyék őket a kiságyba. Az alvó csecsemők sokkal nagyobb valószínűséggel aludtak el, ha az anyjuk ülő helyzetben öt-nyolc percig tartotta a babát, mielőtt letette. Azokban az esetekben, ahol az öt perc letétele előtt lefektették őket, a csecsemők nagyobb valószínűséggel ébredtek fel és sírtak. A kutatók különböző pozíciókat és sebességeket is kipróbáltak a babák lefektetésére, de azt találták, hogy csak az ülő helyzetben történő tartásnak volt jelentős hatása.

“Még négygyermekes anyaként is nagyon meglepett az eredmény” – mondta Kuroda, aki a ScienceDaily-nek elmondta, hogy feltételezte, hogy azt, hogy egy csecsemő felébred-e a  “lefektetés” alatt, legalábbis részben befolyásolta az elhelyezésük, illetve az, hogy mennyire óvatosan helyezték le őket.

A megfigyelések alapján a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy “a csecsemőszállítás erőteljesen csökkenti a sírást és potenciálisan elősegíti az alvást”.

A figyelmeztetés

Fontos megjegyezni, hogy ennek a tanulmánynak is megvannak a maga korlátai, mivel csak a csecsemőket és anyjukat figyelték meg – apukákat vagy más, nem anyai gondozókat nem vontak be. Érdemes megemlíteni a vizsgálat méretét is, amely mindössze 21 vizsgálati alanyt foglalt magában. Továbbá a kutatók hangsúlyozzák, hogy a javasolt módszer nem hosszú távú alvásgyakorlási stratégiának készült, ahogyan az a jelentésben is szerepel: “Ez a protokoll ehelyett a csecsemősírás azonnali megnyugtatását biztosítja, és különösen hasznos lehet különleges alkalmakkor, amikor a rendszeres alvási rutin, a szoptatás vagy a cumi nem hatékony vagy nem áll rendelkezésre”.

Ha azonban kimerült szülő vagy, aki egy kis segítségre vágyik, hogy túléljen még egy napot – és vajon itt lennél-e, ha nem így lenne? – akkor nincs vesztenivalód, ha kipróbálod ezt az egyszerű trükköt. 

Forrás: todaysparent.com

B.Edina, 2022. október 14.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?