Mesterséges hasnyálmirigy kismamáknak

A cukorbetegségben szenvedő terhes nők testébe beültetett mesterséges hasnyálmirigy a tudósok szerint képes lenne megakadályozni a krónikus betegség miatti haláleseteket, és a csecsemők egészséges fejlődését is elősegítenék. A terhesség alatti hormonális változások ugyanis még bonyolultabbá teszik a diabéteszes nők vércukorszint-szabályozását, ami veszélybe sodorhatja az életüket.

A Diabetes Care című kutatás szerint azonban a mesterséges hasnyálmirigy minden problémára gyógyírt jelenthetne – írja az Orientpress. A Diabetes UK nevű szervezet, amely a vizsgálatot támogatta, egy sajtóközleményben kijelentette: az új fejlesztés biztonságosabbá tehetné a komplikált terhességeket is.

Az 1-es típusú diabéteszben szenvedő emberek esetében ugyanis a problémát az okozza, hogy az inzulintermelés teljesen leáll, így a vércukorszint csak rendszeres inzulin injekciók beadásával tartható kordában. A várandósság ideje alatt azonban egy nagyon keskeny sávon belül kell tartani a vércukrot – ez amiatt fontos, hogy a baba fejlődésében ne okozzon fennakadást a túl alacsony vagy éppen túl magas a vércukorszint.

Ezt oldhatnák meg a mesterséges hasnyálmirigy segítségével: ez valójában egy olyan szenzor, amely a testbe beültetve folyamatosan ellenőrzi a vércukor mennyiségét a szervezetben, és ezzel egy időben egy inzulinpumpát is vezérel. Az ötletes találmány bármikor képes megfelelő mennyiségű inzulint juttatni a testbe, ha szükség van rá. A tanulmányok egyelőre azt bizonyítják, hogy ezzel a módszerrel könnyedén fenntartható a normális vércukorszint.

2011. február 03.

 
 
 
Címkék:  

terhesség

X
EZT MÁR OLVASTAD?