A halolaj nem előzi meg a depressziót

A várandósságuk alatt halolajat szedő nőknél sem kisebb a szülés utáni depresszió valószínűsége, és a babák szellemi fejlődését sem gyorsítja az étrendkiegészítő szer. Ezt ausztrál kutatók állapították meg.
A Journal of the American Medical Association (JAMA) című orvosi folyóiratban ismertetett követéses tanulmány szerint a halolaj szedése ugyanakkor csökkentheti a koraszülés kockázatát, miközben egyetlen mellékhatásának a gyakoribb böfögést találták.

A kutatók kétezernél több ausztrál nőt vontak be követéses vizsgálatukba. Az önkéntesek egyik fele növényi olajat, a másik fele dokozahexaénsavat (DHA) tartalmazó kiegészítőt szedett terhessége második felében - írja az InfoRádió. A hatóanyagot tartalmazó kapszulákban 800 milligramm DHA és 100 milligramm omega-3 zsírsav volt. A DHA a sejtmembrán egyik alkotórésze, és különösen fontos szerepe van a magzat idegrendszeri fejlődésében.

Mint Maria Makrides kutatásvezető közleményében megjegyezte, a jó hír, hogy a várandós nők körében egyre népszerűbb DHA étrendkiegészítő szedésének egyetlen mellékhatását találták a növényi olajat szedőkkel szemben: a mintegy kétszer gyakoribb böfögést. A rossz hír, hogy a halolaj nem védett a hangulati zavarok ellen, mindkét csoportban a kismamák mintegy tíz százalékánál jelentkezett szülés utáni depresszió.

A kutatók a megszületett babák mentális fejlődését is megvizsgálták 18 hónapos korukban. Kiderült, hogy nem volt különbség a kétféle olajat szedő nők gyerekeinek nyelvi és más kognitív képességeiben.

A halolajat szedő nőknél 2 százalékról nagyjából egy százalékra csökkent a koraszülések - a 34. terhességi hét előtti szülések - aránya, ám a túlhordás valószínűsége is emelkedett.

2010. október 25.

 
 
 
Címkék:  

terhesség

X
EZT MÁR OLVASTAD?