Nem csak a nőkön múlik, vagyis a férfi sem ehet össze mindent mindennel

A fogantatás nem csak a nőkön múlik. Mit tehetnek az urak a gyermekáldás érdekében?

 


A társadalmi elvárások túl nagy felelősséget és nyomást gyakorolnak a nőkre, amikor a gyermek fogantatásáról van szó. Olyan egyértelműnek tűnik az, hogy ha családalapításra kerül a sor, akkor a női fél az, aki minden terhet magára vesz és ha nem sikerülne a teherbeesés olyan ütemben, ahogy azt elképzelte a pár, kire gondolnak evidens módon, hogy gond van vele? Kit küldenek egyből szűrővizsgálatra? Hát a leendő anyukát. Miért, amikor a férfin is ugyanúgy és ugyanannyiban múlik fogantatás pillanata, mint a nőkön.

Ne csak nézz, láss is.

Ha a fogantatás van porondon, mint beszédtéma, rögtön a termékenységre gondolunk. Felmerül a spermiumok gyorsasága, a női petesejtek „kiválósága”, esetleg az ovuláció kihasználása, de megfeledkezünk több tényezőről, ami a működtetés mögött van. Magyarán nem látjuk a fától az erdőt. Jelen esetben pedig az erdő itt a táplálkozás, ami közvetlen hatással van a spermiumok hatékonyságára például, meg a jó közérzetre, az állóképességre.

Egészséges táplálkozás nem csak a beach body miatt

A kutatások szerint például a helytelen táplálkozás és a rendszeres alkoholfogyasztás csökkentheti a spermiumok minőségét és mennyiségét, és megnehezítheti a fogamzást is. Ebben az értelemben pedig a felelősség vállalás súlya a nők vállán redukálódik.  És mivel a meddőség majdnem annyira a férfiak, mint a nők problémája - a termékenységi problémák körülbelül egyharmada a férfiakra vezethető vissza -, persze mindez valamiért hiányzik a köztudatból. Az egészséges táplálkozás bizony növelheti a gyermekvállalás esélyeit, szóval, ha jelen pillanatban családalapításon gondolkoztok, ideje visszafogni a gyorskaját, és a túlzott szénhidrátfogyasztást cseréljük le rostos tápanyagok és megfelelő fehérje bevitelére.

„Legurítok egy sört.” – aztán több lesz

Itt még a tudomány érdeklődése nem csappant meg, ugyanis további kutatások azt mutatják, hogy az erősen italozó apukák a spermájuk károsodását kockáztatják, de mivel nem kapnak erről megfelelő tájékoztatást, mindezt szinte a teljes tudatlanságban teszik. És itt nem a heti egyszeri sörözgetésről van szó a haverokkal. Sokkal inkább azok az alkalmak tartoznak ide, amikor társaságban iszol, de a „Kivel?” kérdésre nem azt feleled, hogy „Mértékkel”. Ha pedig úgy érzed, hogy a napi folyadékpótlás elengedhetetlen, akkor se igyál többet napi egy-két italnál.

Már kávét sem szabad?

A kávés koffeinről, mint mumusról más sokszor olvashattunk, azt viszont kevesen tudják, hogy a koffein toxikus a spermium egészségére vonatkozólag. A legbiztosabb, ha napi egy-két csészénél többet nem iszunk, és akkor ezzel nem vettük félvállról a helyzetet.

Libikóka.

Az étrend hatékonysága a termékenység értelmében olyan, mint a libikóka. Ahhoz, hogy egyensúlyba kerüljetek, mindkét oldalnak ugyanannyit kell beletenni. Se többet, se kevesebbet. Az Amerikai Reprodukciós Orvosi Társaság szerint a kutatások azt mutatják, hogy a sok halat, zöldséget és teljes kiőrlésű gabonát tartalmazó egészséges étrend aktívabb spermiumokat jelent. Tádám, kéznél a megoldás. Egyél sok halat és jön a várva várt baba. Na jó, ha nem is ilyen egyszerű, de egy lépéssel közelebb kerülhettek a célhoz. Zárójeles megjegyzés, hogy a transzzsírokban gazdag étrend csökkentheti a spermiumok számát az ondóban.

Na és mit szabad?

Ha mindeddig úgy érezted, hogy sötétben tapogatózunk és kellenének a konkrétumok, akkor olvass minket tovább, ugyanis adok néhány konkrét, gyakorlati tanácsot jövendőbeli apukáknak. Első lépésként: nem csak az immunrendszerednek teszel jót, hanem a spermiumodnak is, ha sok C-vitaminban és más antioxidánsokban gazdag ételt fogyasztasz. Ezek a tápanyagok segítenek megelőzni a spermiumok hibáit, és fokozzák a motilitást (mozgékonyságot). Egy 8 unciás pohár narancslé körülbelül 124 milligramm (mg) C-vitamint tartalmaz. Törekedj arra, hogy a szerevezeted naponta legalább 90 mg-ot kapjon – viszont, ha dohányzol ennél azért többet (legalább 125 mg).

A cink nem „cink”.

Viszont mellőzve a szlenget, a cinkhiány miatt a spermiumok összecsomósodhatnak, és ez hozzájárulhat a meddőséghez. A napi 11 mg szükséges cinkbevitelhez nagyszerű források az osztriga (16 mg hat közepes osztrigában), persze ez közel sem pénztárca kímélő, de akkor mi az? Például a sült bab és a sötét csirkehús vagy az extra sovány marhahús.

A nők se kivételek

Ha tényleg biztosra szeretnél menni töltsd fel magad folsavval. Tanulmányok azt mutatják, hogy azok a férfiak, akiknek alacsony ennek a kulcsfontosságú B-vitaminnak a szintje, nehezen termelnek egészséges spermiumot. Ugyanarra a vitaminra van szükségünk nekünk, nőknek is, hogy csökkentsük a csecsemőnél a neurális csöves születési rendellenességek kockázatát. Szóval mi se vegyük félvállról. A napi minimum 400 mikrogrammnyi mennyiséget a dúsított reggelizőpelyhekből, a leveles zöldségekből, a hüvelyesekből és a narancsléből is be tudod vinni, de a folsav vagy multivitamin-kiegészítő szedése extra biztosításként nem árthat.

„Csak egy pohárral.” – mindig így kezdődik

Hagyd ki (vagy csökkentsd) az alkoholfogyasztást. De komolyan. Egy alkalmi ital általában biztonságosnak tekinthető, de tanulmányok szerint a bor, a sör vagy a kemény szeszes italok napi fogyasztása csökkentheti a tesztoszteronszintet és a spermiumok számát, és növelheti a rendellenes spermiumok számát az ejakulátumban, és egy idő után túl nagy árat kell érte fizetni.

 

D. Dominika , 2022. március 28.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?