Megtalálták a csecsemők légzési problémáinak okát?

 Jelentős áttörést értek el azok a tudósok, akik a koraszülött csecsemők légzési problémáinak okát kutatták.
A Leicesteri Egyetem kutatócsoportja a krónikus tüdőbetegségben szenvedő (egyébként koraszülött) babák egy csoportját légzési nehézségekkel küzdő gyermekek egy csoportjával. Kontrollcsoportként olyan (nem koraszülött)
babákat vizsgáltak, akiknél más jellegű légzési problémák alakultak ki. A kutatás eredményeit egy, a légúti betegségekkel foglalkozó európai szakfolyóiratban tették
közzé. A tudósok egy rendkívül fontos vegyi anyagot (EGF) találtak, amely a tüdő hámrétegében a sejtek kialakulásáért és növekedéséért felelős a tüdőben. Ez hiányzik a koraszülöttekben. Amennyiben ez nincs meg egy csecsemőben, a tüdő képtelen a megfelelő mértékben fejlődni és ez akadályozza a kisgyermekeket a normális légzés kialakulásában.
Mindkét, valamilyen légzési rendellenességgel vizsgált koraszülött csoportba tartozó csecsemő alacsonyabb EGF- szinttel rendelkezett, mint a nem koraszülött csoport. A kutatók megállapították, hogy a valamilyen krónikus tüdőbetegségben szenvedő vizsgált gyerekek átlagosan 27 hetes terhesség után születtek meg és a többi vizsgált gyermeknél jóval kisebb súllyal jöttek a világra. Az ilyen gyermekekről már korábban is tudták, hogy jóval sérülékenyebbek és érzékenyebbek bizonyos betegségekre.
A vizsgálatot végző orvoscsoport vezetője szerint kutatásaik bebizonyították, hogy mivel a koraszülöttek tüdejében kevesebb az EGF, ezért náluk nagyobb a krónikus
tüdőbetegségek kialakulásának kockázata.
A krónikus tüdőbetegségek akár végzetesek is lehetnek egy koraszülött számára, éppen ezért azt remélik, hogy ez a kutatás segít a betegség pontosabb megértésében és a még korszerűbb kezelési módok kifejlesztésében.

http://www.le.ac.uk
 







2001. november 19.

 
 
 
Címkék:  

gyerek

X
EZT MÁR OLVASTAD?