Ajándékozási tanácsok szüloknek

 A magas vércukorszint (hiperglikémia) a diabétesszel kapcsolatos szövődmények és halálozás egyik fő kockázati tényezője. A vércukor-szabályozás javítása 1-es és 2-es típusú diabéteszben kimutathatóan csökkenti az ilyen szövődmények kockázatát. Az étkezés után kialakuló magas vércukorcsúcs hozzájárul a rossz anyagcsere-szabályozáshoz, valamint önálló rizikófaktor az ateroszklerózis és a halálos kimenetelű szívkoszorúér megbetegedések kialakulásánál. A legújabb eredmények azt mutatják, hogy az étkezés utáni kétórás vércukorszint jobb előrejelzője a diabéteszes halálozásnak, valamint cukorbetegség miatt bekövetkező szív- és érrendszeri problémáknak, mint az éhgyomorra végzett vércukor vizsgálat.

 A felmérés 40 és 74 év közötti, inzulint nem használó (vagyis szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő szereket szedő, vagy gyógyszeres kezelésben nem részesülő), cukorbetegségben szenvedő felnőttekkel kapcsolatban készült az Egyesült Államokban.  Ezen cukorbetegek mindegyike 75 gramm orális glükózterhelést (OGTT) kapott és a meghatározás szerint azokra mondták azt, hogy magas  vércukorcsúcsuk volt akiknél a terhelést követően a kétórás vércukorszint értéke meghaladta a  11,1 mmol/l értéket.  

Az étkezéskor fellépő magas vércukorcsúcsot összességében a cukorbetegségek 74 százalékánál találtak. A nem megfelelő vércukor-szabályozással rendelkező cukorbeteg felnőtteknél (HbA1c>7%) a 2-órás vércukorszint gyakorlatilag kivétel nélkül (99 százalékban) igen emelkedett volt ( > 11.1 mmol/l), de az étkezéskor kialakuló vércukorcsúcs gyakorisága elérte a 39 százalékot azoknál is, akiknek a vércukor szabályozásuk optimális értéket mutatott (HbA1c < 7,0%).  

Hasonlóképpen a nem megfelelő anyagcsere szabályozással rendelkező, szulfonilureát (a világon mindenhol, igen széles körben alkalmazott gyógyszercsoport) szedő egyének között 99 százalékban mértek emelkedett posztprandiális vércukorcsúcsokat, ami 63 százalékban megfigyelhető volt a jó vércukor-szabályozással rendelkezők között is.  

Ezek az adatok az étkezés utáni (posztprandiális) vércukorcsúcsok magas előfordulását bizonyítják a cukorbetegeknél, még azoknál is, akik szájon át szedhető gyógyszeres diabétesz elleni kezelésben részesülnek. Az orális gyógyszerekkel kezelt páciensek kétharmada mutatott kétórás terhelés utáni hiperglikémiát.  

Miért alakulnak ki a vércukorcsúcsok?

 A korai inzulinválasz (az étkezés megkezdésekor kialakuló, igen gyors és rövid inzulin-kiválasztás) elmaradása kulcsfontosságú tényező a posztprandiális hiperglikémia kialakulásában. Ráadásul az izomzat inzulinrezisztenciája és a máj túlzott cukorkiválasztása úgyszintén hozzájárulhat az étkezés utáni magas vércukorszinthez.  

Miért fontosak az étkezés utáni vércukorcsúcsok?

 Kimutatható volt, hogy a vércukorcsúcs növeli a mikro- és makro-érrendszeri komplikációk kockázatát cukorbetegeknél ezért igen fontos célpont lehet a diabéteszes betegek gyógyszeres kezelésében. 

 Végezetül egy fontos kérdést vetődik fel: van-e értelme annak, hogy önmagában a vércukorcsúcsra összpontosítsunk ?

Három indok is van az esetleges “igen” válasz mellett.

-     Először is a vércukorcsúcs jó előrejelzője a szív- és érrendszeri betegségeknek, még az éhgyomori magas vércukorszint hiánya esetén is.

-     Másodszor, létezik megfelelő konkrét gyógyszeres terápia a vércukorcsúcsok hatékony csökkentésére.

-     Harmadszor, az oly gyakran alkalmazott (Magyarországon a cukorbetegek mintegy 80 százaléka kap szulfonilureát, elsősorban az áruk miatt)  szulfonilureáktól eltérően ezek a gyógyszerek amellett, hogy hatékonyabban csökkentik az étkezés utáni vércukorszintet, sokkal biztonságosabbak mivel nem okoznak túlzottan alacsony vércukorszintet étkezések között.

Hosszú távú vizsgálatokra van szükség annak megállapításához, hogy a konkrétan a vércukorcsúcs-ra irányuló hatóanyagok csökkentik-e a kardiovaszkuláris komplikációk kockázatát a cukorbetegek körében a többi hatóanyaghoz képest. 
A jelenlegi tanulmány ezenközben azt hangsúlyozza, hogy a vércukorcsúcs elég gyakori ahhoz, hogy klinikai figyelmet érdemeljen még elfogadhatóan jó vércukor kontroll mellett is.

Az anyag összeállítása a Novartis cég megbízásából és ellenőrzése mellett készült.

2001. december 19.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?