Segítség, stresszel a gyerekem! Hogy vegyem észre? Mit tehetek ellene?

A felhők jönnek és mennek...

Valójában nemcsak a felhők, hanem egyáltalán a frontok, a hangulatunk, temperamentumunk. Miért lenne másként ez kisbabánknál, gyermekünknél?

Évek óta igyekszem felhívni a figyelmet arra, hogy a gyerekeknek is fájhat a fejük. Szerencsére egyre többen foglalkoznak vele, de még mindig van sok olyan információ, aminek érdemes birtokában lennie a szülőknek, gyerekekkel foglalkozóknak.

Tudtad, hogy a stressz is okozhat fejfájást a gyerekek esetében?

A stressz lehet jó is, rossz is. Sok külső és belső tényező válthatja ki. Az egyik ilyen külvilágból érkező stresszor lehet az időjárásváltozás, a hőmérsékletingadozás, a fényviszonyok stb. Ugyanúgy számolnunk kell azzal a külső stresszel, amit a környezetben lévő emberektől vesz át akár egy egészen pici baba, akár nagyobbacska gyerek.

A gyerekeknek sok-sok belső feszültségük is van, aminek fizikai, szervezetben lejátszódó okai és érzelmi okai is lehetnek.

Félelem, csalódás, izgatottság, hirtelen nagy öröm. A test mindegyik esetben ugyanúgy reagál, csak pozitív stressz esetén hamarabb áll vissza az egyensúlyi állapotba. De amíg ez bekövetkezik, addig is szemmel látható és érezhető jeleket küld a pici.

Amikor azt hiszed, éppen ok nélkül csak úgy "hisztizik", nem teljesen biztos, hogy az úgy is van. Amikor folyamatosan éri stressz a gyermeket, az elülső nyakizmok elgyengülnek, a hátsók ezzel párhuzamosan befeszülnek. Így nem tud oxigénnel teli vér szállítódni az agyba, és könnyen kialakul a fejfájás. Ehhez már csak ráadás ha fogzik, vagy a szemeit zavarja valamilyen erősebb fény (például hosszabb ideig fennálló "kütyüfény").

A tiszta víz ivása éppen azért tud segíteni a fejfájáson, mert segít a szervezetnek, hogy hamarabb kerüljön vissza az egyensúlyi állapotba.

Számos kis varázslat van még, ami segíteni tud a kicsiknek. Három éves kortól nagyon hatásosan alkalmazható a gyermek fejmasszázs, a mesés relaxációk, és olyan gyakorlatok, melyek biztonságosan lazítják a befeszült nyakizmokat. (A fejet leszámítva, az arcot, nyakat, vállakat pici baba korban is érdemes a stresszoldás és a mozgásfejlődés támogatása érdekében masszírozni).

Mit tehetsz még?

Kezeld minden nap stresszeidet, hogy türelmesebb legyél, és ne vegye át gyermeked a feszültséget.Mindig képzeld magad az ő helyébe, tekintsd át a napot, vagy éppen az adott helyzetet az ő szemével. Sokszor nem várt válaszokat kapsz a megértés jegyében.

A közösségben például a tisztázatlan helyzetek okozhatnak elfojtott indulatokat a kicsiben. Az elválás a szülőktől szintén feszültséggel járhat a számára. Sok esetben nem is gondolnátok, de anyát félti a gyermek a külön töltött idő alatt. Az egyéni alvási és evési szokások integrálása a fix menetrendbe egy újabb kihívás és stressz lehet.

A társak hangoskodása is bánthatja az idegrendszert, és bizony meg kell említenünk a felnőttektől érkező kiabálást is.

A közösségben ez talán még nagyobb félelemmel töltheti el a kisgyereket, amit aztán hazavisz. Esetleg otthon is ilyen formában kapja a tiltásokat. A folyamatosan, hosszan fennálló stressz pedig szorongáshoz, befelé forduláshoz, pszichoszomatikus betegségekhez, agresszióhoz vezethetnek.

Hogy elkerüld ezeket, oldd saját stresszeidet, ismerj meg trükköket, kis varázslatokat, amivel gyermekednek segíthetsz, legyél magabiztos! Fektess hangsúlyt a kisgyermeknevelőkkel, óvónénikkel való türelmes, de határozott kommunikációra.

A szerzőről: Tárnoki-Makay Mihaéla, gyermek és felnőtt stresszkezelő, masszőr, oktató: a ’Miamanó meséi, trükkje felnőtteknek és gyerekeknek’ kitalálója, szerzője. Miamanó tanfolyamok oktatója: gyermek stresszoldás lehetőségei, mesemeditáció, egyénre szabott mozgásfejlődést támogató masszázs és mozgatás mondókákkal, gyermek fejmasszázs, koncentrálást segítő, agy-és szemműködést összehangoló gyakorlatok, önbizalom erősítő gyakorlatok, a kisgyerekek érzelmének és viselkedésének megértése.

Tárnoki-Makay Mihaéla, 2023. augusztus 23.

Forrás: Nyitókép: GettyImages.com

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?