Anya spórol Vásárolj okosan!

Ha megvan a heti menü, tudjuk, mit akarunk főzni, mennyi pénzünk van rá és felírtunk mindent egy papírra, indulhatunk vásárolni! És most kérem, bárhová is megyünk, önuralmat vigyünk magunkkal feltétlenül! De az is jó módszer, ha kötünk a gyerekekkel egy megállapodást: az én anyukám megkért mindig minket, hogy amikor levesz egy plusz terméket, kérdezzük meg, hogy valóban szüksége van-e rá? Egy jó ismerősöm pedig maximum három tétel eltérést engedélyez a felírtakhoz képest.

Hová menjünk vásárolni? A piacra! Nagyobb boltokba már be sem teszem már a lábam, mert veszélyesek: felesleges vásárlásra csábítanak! A piacon csak készpénzzel lehet fizetni, és ha csak annyit viszünk magunkkal, amennyit megengedhetünk magunknak, akkor nem tudunk túlköltekezni, ez pedig nagyobb figyelemre tanít. Bankkártyánál az ember hajlamos elszállni és úgy venni, hogy hej, van még pénzem!

De ha már hipermarketbe megyünk, használjuk ki a törzsvásárló kártyákat, gyűjtsük a pontokat, váltsuk be a kedvezményeket! Az akciókról is tájékozódjunk, nem érdemes mindenhova elmenni, ahol valamilyen jó akció van, mert többet veszítünk a réven, mint nyerünk a vámon – vagyis a benzinköltségen! Sajnos, az élelmiszer kuponok és ingyenes próba termékek nálunk még nem jelentek meg, talán hamarosan ebben lesz változás.

Bevallom, én kedvelem a nagyobb üzletláncok saját márkás termékeit is: rá van írva a csomagolásra, hogy honnan származik – általában Magyarországról -, ráadásul általában az áruk is baráti. A minőségük pedig sokszor egyáltalán nem marad el a többször annyiba kerülő, nagy reklámkampánnyal erősített vetélytársaikénál.

Gyakori látvány a hipermarketekben, hogy a család bevásárlókocsijában három-négy karton ásványvíz csücsül. Sokat költünk erre, pedig a palackozott vizeket még haza is kell cipelni, állandó fogyasztásuk magas ásványi tartalmuk miatt nem feltétlen egészséges és rengeteg le nem bomló hulladékot termelnek! A csapvíz megtisztítására számtalan lehetőség áll rendelkezésünkre a pár ezer forintos víztisztító kancsón keresztül a több tízezer forintos víztisztító berendezésekig, amelyek hosszú távon meg is térülhetnek. Figyelem! Érdemes a szűrő árát is figyelembe venni a beruházáskor, mert ott van a kutya elásva: sokszor a berendezés maga nem egy nagy összeg, de a szűrőcsere… Aki elég bátor, az szűretlenül is ihatja a csapvizet, nem is tudom, hogy éltük túl, hogy mi csak csapvizet ittunk, meg az abból készült szódát.

De térjünk vissza a piachoz, ami mellett még jó pár érv felsorakoztatható: itt meg lehet ismerni az eladókat, el lehet beszélgetni velük, ha valahol az ember már kikötött és visszatérő vásárlónak számít, adnak neki kedvezményt, és lehet alkudni is! Érdemes idény alapanyagokat és gyümölcsöket vásárolni, és azokat fogyasztani. Télen nem kell paprikát enni Jordániából, majd vegyük meg inkább nyáron a hazait. Nem lokálpatriotizmusból, hanem mert minél közelebb termett, annál olcsóbb lehet, a messziről jött zöldség-gyümölcs meg azt tartalmaz, amit a termelő nem szégyell. Vitamint viszont annál kevesebbet, hiszen ahhoz, hogy az üzletben ínycsiklandóan nézzen ki, még igencsak zölden kell leszedni.

Hasznos oldalak
Ha szeretnél közvetlenül a termelőktől vásárolni, erre az interneten is van lehetőséged az alábbi három oldalon:

De ha szeretnénk télen is paprikát enni, meg egyébként is baráti viszonyt ápolnánk a pénztárcánkkal, akkor nyáron kezdjünk el befőzni! Hiszen a paprikát is el lehet tenni sültpaprikának olajban vagy lecsónak, így lehet visszacsempészni a nyár ízeit a télbe. Az alapanyagokat ez esetben is érdemes a piacról – itt kedvezményt is kaphatunk a termelőtől, ha nagyobb mennyiséget vásárolunk egyszerre -vagy a termelői boltokból beszerezni. De figyeljük a „Szedd magad” akciókat is, és böngésszünk az interneten is, ha fel akarjuk tölteni a kamrát.

Vagyis nyáron legyünk hangyák, készüljünk a télre: amit csak tudunk, rakjunk el, főzzünk be, és ha mélyhűtő engedi, fagyasszunk le! Tény, hogy utáltam 35 fokban pucolni a 22 kiló sárgabarackot - megmondtam anyósnak is, hogy többet nem vagyok hajlandó csinálni -, most viszont örömmel bontom fel az üveget! Idén még beveszem majd a paradicsom befőzést is a repertoárba: tavaly 90 Ft/kg volt a lucullus paradicsom, ebből hihetetlen mennyiségeket fogyasztunk tészta, leves, ketchup formájában, így ezen is tudok majd spórolni.

Ha van kert, termelhetünk is, attól függően, hogy milyen és mekkora terület áll rendelkezésünkre. Nekem 41 m2-es a kertem, ebből olyan 4 m2 a hasznos terület. Fűszernövényekre, pepperoni paprikára, koktélparadicsomra, spenótra éppen megteszi! Ha fűszernövényeket is ültetünk, azokat ősszel le is száríthatjuk, ezzel is sokat lehet spórolni, hiszen a boltban 150-300 forint egy kis tasak szárított zöldfűszer.

Akinek van hűtőládája vagy mélyhűtője, az rakhat el borsót, babot, brokkolit blansírozva-előfőzve, vagy cukkinit lereszelve, padlizsánt lesütve - ebből lehet padlizsánkrémet készíteni télen -, de akár kukoricát, tarkababot is, mert így legalább biztos nem lesz zsizsikes. És akkor még a számtalan fajta gyümölcsről - szilva, meggy, barack, eper stb. – nem is beszéltünk: ezeket pürésítve vagy csak megtisztítva lefagyaszthatjuk, de a befőttek mellett készíthetünk belőlük szörpöt vagy aszalt gyümölcsöt is.

Ha előrelátóan megtervezzük a heti menüt és a bevásárlásokat, ha hajlandóak vagyunk egy kis pluszmunkával befőzni és feltölteni a kamrát az alapélelmiszerekkel is, rengeteget spórolhatunk a család költségvetéséből. Nem is kell hozzá más, mint egy kis szervezőkészség, önuralom és egy kis munkakedv.

Anya Spórol - Annamari


Anya Spórol - Annamari, 2012. március 01.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(12 hozzászólás) 

2012 03 01. 14:30
Azt nem értem, miért kell bátorság a csapvíz megivásához. Abból nem szennyvíz jön, hanem tiszta ivóvíz. Az pedig csak kifogás, mennyi minden van a csapvízben, bizonyítéka senkinek sincs rá, csak "hallotta" vhol. Aki megteheti, vegye meg az ásványvizet.
→ válasz erre
2012 03 01. 14:41
Szia b_judyt!
A csapvíz, hát ... Elég sok mindent lehet hallani mostanában a "tisztaságukról". Édesanyám ahol lakik, mindenki tudja, hogy apró kis férgecskék is élnek az elavult hálózatban. Ezért nyomják teli fertőtlenítő szerrel. Az íze pedig egyre inkább a hypo-hoz hasonlítható. Ott már az idősek is ásványvizet vagy artézi vizet isznak.
Mi nagyvárosban lakunk. Beszereztünk jó néhány üveget, s az Alföld különböző településein töltjük meg artézi vízzel. Sokkal finomabb, mint az ásványvíz. Kiszámoltuk, hogy gazdaságosabb is, mivel így-is úgy-is megyünk a nagyszülőkhöz, s egyben vizet is merítünk.
Azoknak akiknek normális víz folyik a csapból, azoknak van szerencséjük a mai Magyarországon a közművek elhanyagolt állapota miatt!
→ válasz erre
2012 03 01. 15:18
Szia manocska!
Igazad van, nem is az összes településről beszéltem, mert tényleg vannak helyek, ahol nem érdemes meginni a csapvizet. Ezt elfelejtettem odaírni:)
De általánosságban szerintem nincs baj a vízzel, legalábbis a mi kerületünkben, igaz, hogy fehér a színe, de nincs szaga:))
→ válasz erre
2012 03 02. 21:31
A mélyhűtőbe mi is hosszú évekig elraktuk a telken termett meggyet, cseresznyét, málnát, ribizlit. Őszibarackot is (kiolvasztva elég gusztustalanul néz ki, de az íze finom). A buktató ebben az, hogy azért az áram sincs ingyen, és a dugig rakott hűtőláda fogyaszt rendesen. Emellett sokszor spórolgattuk, spórolgattuk a felbontást, aztán májusban hanyatt-homlok undorig tömtük a gyümölcsöt, amikor már küszöbön volt a friss. Szóval, csak annyit és abból, amennyi és ami tényleg kell majd. A ribizli felolvadva rémes: csípős, ízetlen borzalom, kár volt érte. A málna is eléggé ilyen :-( Egyébiránt nem szabad a teljesen érett gyümölcsöt választani, inkább a "picit még érhetne"-típusút, mert az lesz jó majd kiolvadás után.

Paradicsom: na, azt imádom mélyhűteni. Az előkészítése kimerül a megmosásban (nem kell blansírozni, szüttyögni). Ha jéghidegen kiveszi az ember és víz alá rakja, simán lejön a héja, így a kajában se fognak úszkálni az összepöndörödött darabkák.

Még mindig paradicsom: ha már ültet az ember, érdemes fürtöset ültetni. Magasra felnő és több terem rajta, helytakarékos :-)
→ válasz erre
2012 03 02. 21:44
dia
Manguszta: málnát, epret, őszibarackot mi mindig lepürésítve tettük el nagyrészt - isteni kivéve, igazi gyümölcsfagyi -, ribizlit mindig lekvárban. És így mehet bele a rendesen érett is.

Idén főztünk be lecsót is, és van még egy rakás padlizsánunk is lesütve, imádjuk a vinetét.

Egyébként ilyenekről imádok a nagymamámmal beszélgetni, elképesztő, miket mesél, régen hogyan tartósították a dolgokat. Pl. húst lesütötte, dunsztos üvegbe tette, felöntötte zsírral - jó, tudom, hogy nem trendi -, és úgy tette be a húst a kamrába. Hetekig jó volt.
→ válasz erre
2012 03 03. 11:39
Dia, ez a pürés dolog nagyon jól hangzik!!! Köszi a tippet!
A zsírban sült hús kezd trendi lenni :-) már ha hozzátesszük a konfitált jelzőt. Anyum mindig így csinálta, mert egyszer kísérletezés közben rájött, hogy a lassan, platnin, fedő alatt sülő sülthús puha lesz és finom :-)
Egyébként ő libazsírt használ, mert finom. Valahol olvastam, hogy koleszterin-ügyileg is egészségesebb, de az íze miatt esszük. Nem nyakló nélkül, de hát ugye az olívaolajban-sütés is egészségtelen.

Gyerekkoromban nagymamámnak volt egy nagy zsírosbödönje, az a piros (árulták kékben is), lehajtható tetővel meg egy leffentyűvel, amit le lehetett lakatolni, a hideg konyhakövön "lakott". Imádtam az illatát, klassz volt beleszagolni! Na megyek régi fényképeket nézni!!!!! :-)
→ válasz erre
2012 03 06. 22:33
Nem rossz a cikk, de a csapvizes résszel egyáltalán nem értek egyet. Érdekes hogy sokan előszeretettel vásárolnak piacokon és kisebb közértekben, mert meg vannak győződve arról hogy az ott vásárolt zöldség és gyümölcs mennyivel egészségesebb, ugyanakkor literszám isszák a csapból folyó löttyöt. Aki Budapesten él valószínűleg pontosan tudja, hogy a Duna "megtisztított" vize folyik a vízvezetékekben, már amennyire lehetséges azt megtisztítani. A gyógyszerszármazékokat ugyanis lehetetlen a mai technológiákkal kiszűrni a vízből. Aki a csapvizet issza, megissza az antidepresszánsok maradékát, gyulladáscsökkentőket, és ami a legijesztőbb, rengeteg hormontartalmú gyógyszerszármazékot, mint pl.: fogamzásgátló. http://nol.hu/archivum/archiv-386025 Érdemes ezt a cikket elolvasni ebben a témában (és kedves b_judyt: nem, nem csak kifogás hogy "mennyi minden van a csapvízben, bizonyítéka senkinek sincs rá, csak "hallotta" vhol". Keress rá a google-ban hogy csapvíz + hormon 54000 találat fog kijönni, azt hiszem azért az nem a hallotta vhol kategória. Ha te csapvizet akarsz inni, hát tedd, sőt add nyugodtan a családodnak is... de talán nem kellene így ítélkezni mások fölött, mint ahogyan teszed, ráadásul úgy, hogy még azt a fáradtságot sem vetted hogy egy kicsit utánanézz a témának.)
→ válasz erre
2012 03 07. 13:22
Kedves cikkíró!

A lucullus paradicsom lehet, hogy olcsó volt, de abból levet nem igazán fogsz nyerni, ugyanis gyakorlatilag nincs neki. Salátának, nyersen kiváló, mert nem folyik.

Azzal pedig nem értek egyet, hogy a fagyasztott zöldség, gyümölcs olcsó megoldás, amikor leszeded a kertből még igen, de a fagyasztóláda nem az AAA kategóriába tartozik...
→ válasz erre
2012 03 10. 07:23
Mi a baj fitie, ha vkinek már más a véleménye, akkor mi van? Elolvasol vmit, honnan tudod, hogy az igaz? Talán te kutattad a forrást? :))
A lényeg a lényeg, mi megisszuk a csapvizet, a családomnak is csak azt adok, mindenki más azt iszik, amit akar, és el ne felejtse, ugyanúgy megeszi a permetezőszert a gyümiről, mint én:)) PL.

Ja, és csak Bp-en folyik a Duna megtisztított vize, máshol, a világon, biovíz és egyéb remek forrásvíz található a vezetékben, csak a bp-i ivóvízben vannak egyéb származékok. Biztos az tart engem és Drága családomat fiatalon...:)

És hol ítélkeztem mások fölött? Említettem neveket, családokat? Ezt valahogy mindig hozzá kell tenni, ha már az ember nem tud értelmes ellenérvekkel jönni, akkor biza megvádolják szegény b_judyt-ot, hogy "ítélkezik".
→ válasz erre
2012 03 10. 21:24
Kedves cáfolhatatlanul érvelő, nemzetközi szaktekintély, többszörös PhD háziasszony b_judyt: persze-persze, hogyne-hogyne...
→ válasz erre
2012 03 11. 14:29
Köszönöm az elismerést :)))
→ válasz erre
2012 03 11. 14:33
Ismét a cikkhez hozzászólva, tényleg sokat számít, hogy az ember ne éhesen menjen vásárolni. Ha tele a pocak, nem veszem meg azt a kis nasit, amit éhesen megvennék, és be is falnék.
→ válasz erre
X
EZT MÁR OLVASTAD?