Életmentõ nõgyógyászati szûrõvizsgálat Nagy-Britanniában a méhnyakrák szûrõprogram ezrek életét mentette meg

Szakemberek úgy vélik, hogy tizenöt évvel ezelőtt még hatalmas méretű méhnyakrák hullámmal álltak szemben az 1951 és 1970 között született nők körében. Az 1967-1987-es időintervallumban a méhnyakrák halálozási aránya megháromszorozódott a 35 alatti nők populációjában. 1988-ban vezették be a szisztematikus méhnyakrák szűrőprogramot, amely segítségével a folyamatot sikerült visszafordítani.

A kutatást vezető Julian Peto professzor szerint a hatvanas évek óta megváltozott szexuális szokások járványos méretűvé dagasztották a nemi úton terjedő betegségek előfordulását. Ennek következtében a HPV, azaz humán papilloma vírus okozta fertőzés széles körben elterjedtté vált az aktív nemi életet élő nők között. A vírus néhány típusa szemölcsfertőzést, míg más típusok méhnyakrákot okoznak. Harminc éves koráig a brit nők közel fele megfertőződik a vírussal. A szűrőprogramnak köszönhetően azonban a rendszeres vizsgálatokon sikerül időben kiszűrni és kezelni a rendellenességeket.

A professzor vezette kutatás során összehasonlították az 1988 óta regisztrált méhnyakrák okozta haláleseteket a program beindítása előtt prognosztizált arányszámmal. Emellett az adatokat más országok eredményeivel is összehasonlították, mivel a program megkezdése előtt Anglia a fejlett országok között az egyik listavezető volt a halálozási arány tekintetében, mindössze Bulgária, Magyarország és Románia előzte meg.

Az eredmények bebizonyították, hogy a sokszor támadott méhnyakrák szűrőprogram, melynek segítségével évente 5000 nő élete menthető meg, rendkívül sikeres és folyamatosan jobb statisztikákat tud felmutatni. Jelenleg évente mintegy 3000 új rákos megbetegedést diagnosztizálnak Angliában, ezek döntő többsége kapcsolatba hozható a HPV fertőzéssel. Szakértők szerint a kutatás bebizonyította, hogy a méhnyakrák elleni küzdelemben a legjobb védekezés a rendszeres szűrés.

Forrás: FlashNews 

Forrás: Weborvos

 
 
 
Címkék:  

hír

X
EZT MÁR OLVASTAD?