2 éves kisfiút adtak át a szögesdrót kerítésen: a szívbemarkoló Pulitzer-díjas fotó története

Az ártatlanságot és a háború borzalmait jelképező fotó a koszovói háború idején készült.


Jugoszlávia 1990-es években végbemenő felbomlása által előidézett délszláv válságra még a mai harmincas éveik végén, negyvenes éveik elején járók is emlékeznek homályosan.

A válság egyik fegyveres konfliktusa volt az 1998-99-es koszovói háború, mely során az albán többségű Koszovó próbált függetlenedni Szerbiától. Húsz évvel az események után, 2019-ben népirtásnak, valamint emberiség elleni bűncselekménynek nyilvánították a koszovói háborúban történteket.

Pulitzer-díjas fotó a koszovói háborúról

A koszovói háború során több mint 13 ezren vesztettél életüket, több ezer nőt erőszakoltak meg és több mint egymillió koszovói albán volt kénytelen elmenekülni otthonából, a háború végén pedig mintegy hatezer embert tartottak eltűntként nyilván.

Carol Guzy amerikai fotós a Washington Post munkatársaként 1988 óta örökítette meg az emberi szenvedést, természeti katasztrófák vagy háborús konfliktusok okozta tragédiákat szerte a világon. A koszovói háborúról készített képei közül az egyik 2000-ben Pulitzer-díjat kapott - a ma 66 éves fotós összesen négyszer nyerte el a rangos szakmai elismerést munkájáért.

A cikk teljes terjedelmében a femina.hu oldalon olvasható.

femina.hu, 2022. október 24.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?