Gyakori gyereknevelési hibák

Vannak olyan dolgok, amelyeket érdemes mellőzni a gyereknevelés során, hiszen negatívan befolyásolják a kicsik fejlődését. Az alábbiakban ezeket a tipikus hibákat gyűjtöttük össze.


A szülő feladja a nevelési elveit

Nem szabad a nevelési elveket feladni és mindent megadni a gyermeknek, amit hisztérikusan kér, hiszen hosszú távon ez nem szolgálja az érdekét. Nem kell mindig mindent megkapnia, amit szeretne. Ha mindent megkap a gyerek, az oda vezet, hogy folyamatosan többre fog vágyni, és a boldogság egyenlővé válik számára a megszerzéssel. Mindez hosszú távon függőséghez vezethet. 

Meg kell tanulni nemet mondani, meg kell hozni bizonyos szabályokat, amelyekhez mindkét szülőnek tartania kell magát, és következetesnek kell lenni. Ugyanis az sem szolgálja a gyermek érdekét, ha az anya szigorúan mindent megtilt, miközben az apa mindent megenged.

Mindenért jutalmat kap a gyerek

Fontos, hogy nem szabad mindenért jutalmazni a gyermeket. Sok szülő elköveti azt a hibát, hogy minden jó jegyért anyagi jutalmat ad a gyermeknek. Ez hosszú távon nem bizonyul jónak, hiszen megszűnik a gyermek belső motivációja, ha mindenért ajándékot kap. A cél az, hogy a jó jegy már önmagában jutalmat és sikert jelentsen a gyermek számára. 

További gyakori gyereknevelési hiba, hogy a szülő úgy gondolja, hogy az ő gyereke hibátlan. Ez legtöbbször abban nyilvánul meg, hogyha probléma adódik a gyermekkel, akkor a szülő minden esetben mást hibáztat. Beszélgetni kell a gyerkőccel a tettek következményeiről, legyenek azok jók vagy akár rosszak.

A szülő nem tiszteli a gyermeket

Fontos, hogy a szülő tisztelje a gyermekét, és ne sértse meg az érzéseit. Nem szabad durván fogalmazni, a mindennapos stresszt nem szabad a gyermeken levezetni. Ugyanis a gyerkőcök egész életükön át emlékezni fognak az érzéseik megsértésére. Továbbá a szülőknek fontos tudatosítaniuk magukban, hogy a gyermek problémáinak súlya van, pontosan olyan fontosak, mint a felnőttek problémái, szóval legalább annyi figyelmet érdemelnek.

Az említettek mellett tisztelni kell a gyerekek véleményét és döntését. Nem szabad a szülőnek mindent ráerőltetnie a saját elképzelései és ízlése szerint a gyermekére, ugyanis ez negatívan hat a gyerkőc egyéniségének fejlődésére. Inkább biztatni kell a kicsit, hogy nyugodtan elmondhassa a véleményét bármilyen témában. Hozhasson meg bizonyos döntéseket egyedül, hiszen így egyfajta szabadságot kap. Hagyni kell hibázni a gyerkőcöt, hogy megtanulja, a csalódás az élethez tartozik, ugyanúgy, mint a siker. 

A szülők a saját problémáikkal a gyerekeiket terhelik

Az említettek mellett fontos kitérni egy másik gyakori nevelési hibára, miszerint a szülők a saját problémáikkal a gyerekeiket terhelik. Amennyiben erre gyakran sor kerül, előfordulhat, hogy a gyerkőc úgy véli, hogy ő a családi konfliktus oka. 

Végül pedig szintén gyakori gyereknevelési hiba, hogy a szülő a gyerkőc összes szabadidejét leköti. Nem kell minden szabad órájában balettórán, korrepetáláson, edzésen, nyelvórán lennie, hagyni kell a gyermek számára énidőt, amely során ha nem csinál semmit, az sem baj, hagyni kell unatkozni a gyerkőcöt.

S. Dóra, 2022. december 29.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?