A Föld Napja 2009 Tiszteljük közös Anyánkat! Szilágyi Diána

Közeledik szülőbolygónk, a Föld nemzetközi napja – április 22. -, így nekünk is illik tisztelettel adózni Neki. A környezettudatos életre nevelést nem lehet elég korán kezdeni, ám ehhez az kell, hogy magunk is úgy éljünk, viselkedjünk, hogy az a gyereknek mintaként szolgáljon.

A mai világban ez nem is olyan könnyű feladat, sokan nem is igazán tudják, miképpen fogjanak hozzá. Az alábbi tíz, Föld-kímélő tipp segíthet belevágni a dologba, segítségükkel gyermekünk már születésétől kíméletes lakója lehet bolygónknak.

1. Pelenkák

Számtalan tanulmány született az eldobható és a mosható pelenkák témakörében. Mindenesetre tény, hogy gyermeked a szobatisztaság várva várt eljöveteléig kb. 6000 pelenkát pakol tele ezzel-azzal. Az eldobható pelenkák úgy 200-500 év alatt bomlanak le teljesen, és ez azért elgondolkodtató.

A mosható pelenkák esetében vizet, energiát és vegyszereket - no, meg nem kevés időt - használunk fel, ám ha lenne itthon ilyen szolgáltatás, pelenkamosodával is mosathatnánk. Egy tanulmány szerint az otthon mosott pelenkák az eldobhatókkal szemben csak 53%-ban szennyezik a környezetet, de ha a mama igénybe veszi a pelenkamosó-szolgálatot, akkor még ez az érték is megfelezhető.

Textilpelenkák: Az újrafelhasználható pelenkák már nem azok, amik a mi gyerekkorunkban voltak, és ma már a pelenkatűk ideje is lejárt. A mai mosható pelenkák már olyan környezetbarát anyagok felhasználásával készülnek, mint a bambusz, természetes pamutszál, kender. Vannak természetes gyapjúval bélelt pelusok, amelyekkel megelőzhető a pelenkakiütés és a megfázás.

Használhatunk hozzá mosható vagy kivehető betétet. A mosást elég alacsony hőfokon elvégezni, hiszen a legtöbb mosópor 40-60 fokon fejti ki legjobban hatását. A főzőmosást nyugodtan elhagyhatjuk – kivéve, ha a baba beteg, viszont ekkor ne használjunk mosószert, mert az ebben lévő enzimek ilyen hőmérsékleten már kapásból lebomlanak, hasznukat nem vesszük. Az áztatáshoz használjunk ecetet, ez tökéletesen gyilkolja a bacilusokat, mellette pedig szagtalanít is. Ráadásul használatával a textil is puhább lesz.

Mosószerként használjunk bio mosószert, esetleg mosószappant, mosódiót, ezek már csak azért is ideálisak, mert sokkal kevesebb eséllyel okoznak ekcémát, mint márkás, agyonreklámozott versenytársaik.

Biológiai úton lebomló pelenkák: Növényi alapú műszálakból készülnek, nem petróleumalapú műanyagokból, így megfelelő körülmények között komposztálhatók. A szabványok szerint egy-egy ilyen pelenkának 90-180 nap alatt kell teljesen lebomlania, ami jelentős eltérés a 200-500 évhez képest. Ehhez természetesen normális komposztgödörre, földigilisztákra, mikroorganizmusokra van szükség. Léteznek hibridpelusok is: ezeknek a betétje bomlik csak le biológiai úton.

2. Anyatej vagy tápszer

Ezen nincs mit gondolkodni, mindenképp a szoptatás a nyerő. Ingyen van, egészségügyileg jótékony hatással van a babára és a mamára is, nem jár környezetszennyezéssel, nem utolsósorban pedig meghatározó élményt jelent mindkét fél számára. A fogyasztói társadalomban azonban az élet minden területét lefedik megfelelő termékekkel és ez a szoptatás esetében is így van. Gondoljunk csak a szoptatóspárnákra, a melltartóbetétek széles választékára. Ezekből is beszerezhetünk természetes pamutból vagy gyapjúfilcből készült, mosható változatokat. Ugyanez igaz a számtalan terhességi és mellbimbókrémre. Nem vitás, hogy ezek között sok remek, igazán hatásos termék van, de a sima olívaolaj vagy lanolin használatával hasonló hatást érhetünk el.

Ha nem megy a szoptatás és elkerülhetetlen az üveges etetés, választhatjuk a fejéses módszert. Ennek persze alapfeltétele, hogy legyen tejünk, amit ha lefejtünk, üvegben adhatjuk oda gyermekünknek. Az üvegek terén részesítsük előnyben azokat, amelyek mentesek a mérgező anyagoktól (pl. biszfenol-A) és szerves anyagokból készültek. Üveg helyett még számos egyéb segédeszközzel is etethetjük a gyereket: etetőtálkából, itatópohárból.

3. Szilárd ételek

A csecsemők úgy hat hónapos koruktól kezdenek szilárd táplálékot fogyasztani. A rizs és zöldségpépeket lassacskán felváltják az olyan ételek, mint a hal, hús, tojás, hüvelyesek és zöldségek, gyümölcsök. Az üveges ételek vásárlása minden bizonnyal kényelmes megoldás, de mivel felnőttként mi sem üvegekből táplálkozunk, a babának vajon miért kellene így tennie? Olykor-olykor persze érthető, hogy nem tudunk főzni, ilyenkor jól jöhet a frissen lefagyasztott vagy csak természetes anyagokból készült, előre elkészített bébiétel. De azért, ha tehetjük, főzzünk mi magunk gyermekünknek.

Készítsünk zöldséges ragukat, vagy tofut, lencsét, bármi mást, aztán fagyasszuk le apró adagokban, hogy könnyedén előkaphassuk, ha szükségünk van rá. Az alapanyagokat, amennyiben tehetjük, biogazdálkodásokból, bioboltokból érdemes beszerezni, ezek egyrészt a lehető legjobban kímélik a környezetet, másrészt gyermekünk egészségét is. Ha nincs is lehetőségünk minden alapanyagokat a drága biopiacokon beszerezni, érdemes legalább egy-két, sokat és nagy mennyiségben használt élelmet innen vásárolni (pl. burgonya, alma, esetleg répa, hús). Ennyivel is kevesebb mérget juttatunk a környezetünkbe, és a babába.

4. Öltözködés

A gyerekek, főleg az első életévben elképesztő tempóban növik ki aktuális ruhatárukat. Épp ezért nem muszáj nagy mennyiségű ruhát felhalmozni, másrészt, ha újonnan vásároljuk ezeket, vegyük figyelembe, hogy minél színesebb egy ruha, annál több vegyianyagot alkalmaztak a gyártása során.
Részesítsük előnyben a természetes alapanyagú, vászonból, pamutból, gyapjúból készült ruhadarabokat. Ezek gyengédek a gyerekek érzékeny bőréhez, ráadásul sokkal jobban bírják a számtalan mosást. Ha szívesebben adnánk mégis színes, cuki kis ruhákat a kölökre, ne feledkezzünk meg róla, hogy vásárolhatunk használt ruhákat is – az üzletek kínálatában és az interneten is rengeteg ruhát találhatunk gyermekünknek, egészen kamaszkorig. Vagy megbeszélhetjük a baráti társaságban, családban, hogy ki kitől örökli meg a gyerekek ruhatárát.

5. Testápolás és fürdés

A babahintőporok, krémek, fürdetők, és testápolók egy részében használt illat- és színanyagok nem túl egészségesek. Hacsak nem biotermékekről van szó. Sokan a  gyógyszertárakban kikevert kozmetikumokra esküsznek, de jó tudni, hogy az egyik legjobb babatestápoló a jó öreg olívaolaj – viszonylag olcsó, természetes és nincs benne adalékanyag.

6. Mosás és takarítás

A baktériumokkal vívott állandó harccal általában többet ártunk, mint használunk. A tanulmányok szerint a túlfertőtlenített környezetben felnövő gyerekeknél nagyobb eséllyel alakul ki asztma, allergia, ekcéma. Így aztán nyugodtan állíthatjuk: semmi szükség állandó fertőtlenítésre, sterilizálásra.
A baba bőrének az a legjobb, ha nem érintkezik szintetikus anyagokkal, vegyszerekkel. A pelenkákat sima szappannal, tiszta, meleg vízzel is kimoshatjuk. De használhatunk mosódiót, mosószódát, szappant is. Öblítő használatára semmi szükség, ha aggódunk amiatt, hogy nem elég puhák a ruhadarabok, tegyünk a mosáshoz ecetet: remekül oldja a textilszálakra lerakódott vízkövet, lágyítja a vizet, szagtalanít, fertőtlenít. És egyáltalán nem lesz tőle ecetszagú a ruha.

A takarításhoz is számtalan alkalommal használhatunk ecetet: pl. vízkőoldáshoz, ablaktisztításhoz. Szódabikarbónából remek súrolószert készíthetünk. A só és az ecet elegye a legkeményebb vízkővel és szennyeződéssel is elbánik percek alatt. A citromlé nemcsak kellemes illatot hagy maga után, de csillogóvá varázsolja a fémfelületeket. Érdemes törekedni arra, hogy a takarításhoz használt szerek közül minél többet váltsunk ki természetes anyagokkal. Ezek egyrészt kevésbé irritálnak, másrészt a környezetet is kímélik.

7. Játékok

Térjünk vissza a gyökerekhez: válasszunk fából és természetes anyagokból készült játékszereket gyermekünknek. Mivel a legkisebbeknél még szinte minden a szájukban landol, figyeljünk arra, hogy a lehető legkevesebb vegyianyag forduljon elő játékaikban.

Ha nagyobb már a gyerek, vásároljunk neki használt játékokat, vagy ugyanúgy, mint a ruhák esetében, járjanak körbe a családban, baráti társaságban a játékszerek is. Részesítsük előnyben azokat a játékokat, amelyek erősítik a gyerekek kötődését a természethez, a természetességhez. A szomorú igazság az, hogy manapság egy átlagos gyerek számtalan márkalogót felismer pillanatok alatt, de csak kevés olyan növény van, amit a virága, levele alapján meg tudna nevezni.

8. Bútorok és kiegészítők

A babáknak még nincsenek nagy igényeik: biztonságos alvóhelyre, egy gyerekülésre, egy etetőszékre, egy babakocsira vagy hordozóra van csak szükségük. Vásárolhatunk neki használt bútort is akár, de matracból csakis újat vegyünk - egyes tanulmányok összefüggést mutattak ki a használt matracok és a hirtelen csecsemőhalál között.

Autósülésből is érdemes újat venni, hiszen a használt ülésen láthatatlan sérülések lehetnek, amelyek gyengítik stabilitását, ellenállóságát. Ha új bútorok vásárlására adjuk a fejünket, válasszunk jó minőségű, tartós darabokat, amelyek lehetőleg ne tartalmazzanak semmilyen mérgező vegyianyagot (pl. festék, ragasztó). Választhatunk textilből készült bölcsőt is.

9. Otthoni környezet

Ma már köztudott, hogy a terhesség folyamán elfogyasztott alkohol és cigaretta káros hatással van a magzatra. De ugyanez igaz a megszokott környezetünket alkotó tárgyainkban megbújó vegyi anyagokra is: a festékek, szőnyegek, bútorok, ágyneműk mind tartalmazhatnak ilyeneket.

Mikor a gyerekszoba kialakítására kerül a sor, használjunk természetes vagy nem toxikus festékeket, és ne a baba születése előtt tetessük le az új padlószőnyeget. A gyanúsabb darabokat tároljuk néhány napig jól szellőző helyen, hogy kiengedhesse magából a káros gőzöket, gázokat.

Ami fontos a baba születése előtt, legyen az a baba születése után is. Ha netán dohányzik valaki a családban, figyeljünk arra, hogy ez ne a babával egy légtérben történjen.

10. Törlőkendők

A törlőkendők sok esetben tartalmaznak glikolt (kötőanyag, amely a fagyállóban is megtalálható), parabeneket (széles körben használt kozmetikai konzerválószerek) és illatanyagokat, amelyek akár 600 féle vegyianyagból is készülhetnek. Inkább használjunk egy leselejtezett textilpelenka darabot és meleg vizet, és kerüljük az eldobható pelenkázó-alátéteket, valamint az illatosított pelenkatárolókat, pelenkázótáskákat.

Kapcsolódó topik a Társalgóban:

Környezettudatos mama

Szilágyi Diána,

 
 
 
Címkék:  

család

X
EZT MÁR OLVASTAD?