"Addig nem kelsz fel az asztaltól, amíg meg nem eszed!" – Van hatásosabb módja is, hogy jobb evő legyen egy gyerek!

Őszintén: ugye neked is ismerős a címben szereplő mondat, vagy annak valamely változata gyerekkorodból? Ha nem a saját otthonotokban hangzott el, szinte akkor is biztos, hogy rokonoknál, ismerősöknél már te is belefutottál ebbe a rendkívül káros, erőszakos hozzáállásba.

Pedig épp, hogy ez az az attitűd, ami nem csak hogy nem működik, de még kontraproduktív is. Mi legalábbis nem láttunk még olyan gyereket, akit erőszakkal "szögeztek" az étkezőasztalhoz és utána jóízűen befalta volna az elé tett ételt az utolsó falatig. Mi történik helyette? Nos, leginkább ezek egyike: széken való fészkelődés, az étel turkálása, fintorgás, "fújolás", nyafogás...és ezek variációi.

Egy idő után pedig sok szülő elveszíti a türelmét és azt a kezdeti kevéske lelkesedését is, hogy "normális eszközökhöz" próbáljon nyúlni a témában. A következmény beláthatatlan: hiszen a válogatósnak, rossz evőnek titulált gyerek csak a jéghegy csúcsa annak tükrében, hogy ez akár meghatározhatja majd az étkezéshez való életreszóló viszonyát is.

Nem vagyunk táplálkozási szakértők, így a következő néhány tipp abban hivatott segíteni, hogy néhány ötlettel, jól bevethető trükkel esélyt adjunk még a próbálkozásnak, a helyzet javításának.

Íme 5 ötlet, amivel alakíthatsz a válogatós gyermek étkezéshez való hozzáállásán:

  • Variáció színek használatára: kínálj sokféle színes élelmiszert, hiszen a gyerekek gyakran vonzódnak a színes és változatos ételekhez. Próbáld meg a tányérjukat minél színesebbé tenni, és kreatívan kombinálni az ételeket.

  • Bevonni a főzésbe: engedd be a gyerekeket a konyhába, vegyenek részt az étel elkészítésében. Ha részt vesznek a folyamatában, nagyobb valószínűséggel próbálnak ki olyan ételeket, amelyeket maguk készítettek el. Ez lehetőséget ad a játékos tanulásra is.

  • Pozitív példa mutatása: A gyerekek gyakran másolják a szüleik étkezési szokásait, ezért, ha pozitív példát mutatsz az egészséges étkezés terén, és élvezed azokat az ételeket, amiket szeretnéd, hogy a gyerek is egyen, az motiválhatja őket is.

  • Játékos étkezési élmény: Alakítsd át az étkezést játékká vagy szórakoztató élménnyé. Például készítsd el az ételeket érdekes formákban, vagy próbálj meg történeteket kötni az ételekhez. A játékosság segíthet eltörölni az étellel kapcsolatos negatív érzéseket.

  • Türelem, türelem, türelem: Ne erőltesd az új ételeket, és ne büntesd a válogatós magatartást. Adj időt a gyereknek, hogy megszokja az új ízeket. Ha a gyerek elfogad egy új ételt vagy kipróbál valamit, dicsérd meg őt. Az elismerés hosszútávon segít majd pozitív kapcsolatot kialakítani az étellel.

 

Babanet, 2024. január 23.

Forrás: Nyitókép: GettyImages.com

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?