5 egyszerű lépés, hogy elkerüld a napszúrást a gyermekednél

A napszúrás azok körében leggyakoribb, akik hosszabb ideig vannak kitéve a nap erős sugarainak, különösen a forró nyári hónapokban. A gyerekek kimondottan érzékenyek lehetnek a napszúrásra, mivel testük és hőszabályozó mechanizmusuk még fejlődésben van. Íme néhány lépés, amellyel könnyedén elkerülhetjük, hogy gyermekünk napszúrást kapjon!

 

Időzítsd okosan a napon végzett tevékenységeket

Erős napsütés idején kerüld a legmelegebb órákat, amelyek általában délelőtt 10 és délután 4 óra között vannak. Ha teheted, tervezd a szabadtéri tevékenységeket korareggelre, vagy késő délutánra, amikor a hőmérséklet is alacsonyabb.

 

Válassz megfelelő ruházatot

Öltöztesd a gyermeket könnyű, laza szövetű és világos színű ruhákba. Az ilyen ruházat segít a test hűtésében és jobb levegőáramlást is biztosít. Ne felejts el egy napvédő kalapot, vagy sapkát adni rá, és használj magas faktorszámú, gyerekeknek kifejlesztett naptejet a bőre védelmére.

 

Tartsd a gyermeket folyamatosan hidratált állapotban

A folyadékbevitel rendkívül fontos a napszúrás megelőzésében. Biztosítsd, hogy a gyermek rendszeresen igyon vizet vagy más hidratáló italt (például lehűtött teát, limonádét, amibe lehetőleg ne kerüljön cukor). Figyelj oda az intenzívebb fizikai aktivitások (szaladgálás, ugrálás, mászókázás) alkalmával, vagy hosszabb napon tartózkodás esetén és kínáld jóval többször folyadékkal, mint általában tennéd.

 

Keresd a hűvös helyeket

Amikor a hőség elviselhetetlen lesz, maradj vele hűvös helyen: kültéren keress árnyékos helyeket, beltéren légkondicionált helyiségeket – utóbbira azonban ügyelj, hogy ne menjen a gyerek hirtelen áthevült testtel a légkondiba, mert a kiizzadt gyerkőc így hamarabb meghűlhet. Ha szükséges, otthon is használj hűsítő módszereket, például ventilátort vagy ha más nincs hideg törlőkendőket, esetleg napközben is beiktatott langyos zuhanyt.

 

Ismerd fel a tüneteket és lépj időben

Tanuld meg felismerni a napszúrás tüneteit. Ilyenek lehetnek például a szédülés, az émelygés, a gyengeség, a hirtelen fellépő fejfájás és a bőrpír. A kicsik esetében akár a hirtelen jött nyűgösség is árulkodó lehet. Ha bármelyik jelenséget észleled a gyermeknél, azonnal vidd őt hűvös helyre, és segíts neki lehűlni, hidratálódni. A tüneteket az újonnan fejlesztett Semmelweis HELP applikációban is ellenőrizheted, ha nem vagy biztos magadban, de ha nem múlnak, feltétlenül keresd fel a kicsivel a gyermekorvost.

Babanet, 2023. július 11.

Forrás: Nyitókép: GettyImages.com

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?